Çalışma biçiminin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde iş tatmininin aracı rolü: Beyaz yakalı çalışanlara yönelik bir araştırma
The mediating role of job satisfaction in the effect of work style on organizational citizenship behavior: A research on white collar employees
- Tez No: 777374
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Örgütler, amaçları doğrultusunda başarıyla faaliyet gösterebilmek için ellerindeki en önemli kaynak olan üyelerinin ekstra pozitif davranışlarına ihtiyaç duyarlar. Örgütsel vatandaşlık davranışı olarak adlandırılan bu davranışların ortaya çıkabilmesi için ise bir takım öncüllere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu kapsamda çalışma biçimleri ile iş tatmini büyük öneme sahiptirler. Bu çalışmada, İstanbul' da faaliyet gösteren işletme örgütlerinde görev yapan beyaz yakalı çalışanların, çalışma biçimleri ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiler ve bu ilişkide iş tatminin aracı rolü incelenmiştir. Bu amaçla oluşturulan hipotezlerin testi için hazırlanan e- anket, işletmelerde görev yapan beyaz yakalı çalışanlara gönderilerek yanıtlamaları istenmiştir. Anket üç bölümden ve toplam 60 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölümde işletme, iş ve katılımcı ile ilgili 16 soru, ikinci bölümde ÖVD ile ilgili 24 soru ve üçüncü bölümde iş tatmini ile ilgili 20 soru bulunmaktadır. Değerlendirmede beşli Likert ölçeği kullanılmış ve veriler SPSS 21 kullanılarak teste tabi tutulmuştur. Katılımcılardan elde edilen veriler üzerinde yapılan analizler sonucunda; Çalışma Biçimi ile Örgütsel Vatandaşlık Davranışı arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuş ve İş tatmininin bu ilişkideki aracı rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations need the extra positive behaviors of their members, who are their most important resource, in order to operate successfully in line with their goals. In order for these behaviors, which are called organizational citizenship behavior, to emerge, a number of antecedents are needed. In this context, working styles and job satisfaction are of great importance. In this study, the relations between the working styles and organizational citizenship behavior of white-collar employees working in business organizations operating in Istanbul and the mediating role of job satisfaction in this relationship were examined. The e-questionnaire, which was prepared for testing the hypotheses created for this purpose, was sent to the white-collar employees working in the enterprises and asked to answer them. The questionnaire consists of three parts and a total of 60 questions. In the first part, there are 16 questions about the business, the job and the participant, in the second part there are 24 questions about OCB, and in the third part there are 20 questions about job satisfaction. Five-point Likert scale was used in the evaluation and the data were tested using SPSS 21. As a result of the analyzes made on the data obtained from the participants; A positive and significant relationship was found between Working Style and Organizational Citizenship Behavior, and the mediating role of job satisfaction in this relationship was determined.