Grand strategy in the era of XI Jinping and China's relations with the Middle East
XI Jinping dönemi büyük stratejisi ve Çin'in Ortadoğu ile ilişkileri
  1. Tez No: 777373
  2. Yazar: SELİM ÖTERBÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NİLÜFER KARACASULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu tez, Xi Jinping döneminde Çin'in büyük stratejisindeki değişimleri incelemektedir. Uluslararası sistemdeki değişimler vurgulanırken, Pekin yönetiminin siyasi, askeri, sosyal ve ekonomik amaçlarının yönelimini, Çin'in yükselişi olgusu üzerinden detaylı olarak incelemektedir. Xi Jinping dönemi, ulusal yeniden şahlanış ile Çin Rüyasını gerçekleştirme hedefi ve Kuşak Yol Projesi bağlamında küresel ilişkilerde Çin'in büyük güç siyasetinin yükselişini ifade etmektedir. Bu çalışma, Xi Jinping döneminin Çin'in büyük strateji tercihlerindeki değişimleri analiz etmeye çalışmaktadır. Bu çalışmadaki en önemli argüman, Xi Jinping dönemindeki Çin'in büyük stratejisindeki düzenlemenin, Çin'in geleneksel kaygılarına ve küresel siyasette dönüşen çıkarlarına yönelik yeni bir yanıt niteliği taşımakta olduğudur. Bu açıdan, Xi Jinping dönemindeki değişimin savunmacı anlayış için iddialı bir aktivizm unsuru barındırdığı görüşü ile bu dönemdeki Çin'in büyük stratejisi, savunmacı iddialılık olarak tanımlanmıştır. Bu çalışma, Xi Jinping döneminde büyük strateji düzenlenirken öne çıkan savunmacı ve iddialı yönleri incelerken aynı zamanda bunun Çin dış politikasındaki tercihlere etkisini, Çin-Ortadoğu ilişkilerinin analizi üzerinden ortaya koymaktadır. Ayrıca, büyük strateji kavramının literatürünü zenginleştirmek için özellikle Çin'in iç işlerine karışmama prensibine yaklaşımı, Kuşak Yol Projesi ve Ortadoğu ile olan güvenlik ilişkilerine odaklanarak büyük stratejinin ele alınışında prensip, plan ve davranış olarak üç ayrı boyutla incelenen bu kavramın farklı yaklaşımlarını bütüncül biçimde bir araya getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses changes and continuity in China's grand strategy under the leadership of Xi Jinping. The rise of China phenomenon has been discussed in detail in order to present the trajectory of Beijing's political, economic, social, and military objectives while also emphasizing changes in the international system. The era of Xi Jinping signifies the revival of China's great power politics in global affairs as he underlies the Belt and Road Initiative and the national rejuvenation for realizing the Chinese Dream. This thesis aims at finding the meaning of the Xi Jinping era in China's grand strategy in order to analyze the adjustment of grand strategy preferences. The main argument of this study is that China's grand strategy adjustment under Xi Jinping signifies a new response to meet the challenge of traditional concerns and China's developing interest in global affairs. In that regard, the grand strategy of China under Xi Jinping is described as defensive assertiveness, which points to assertive activism for a defensive logic. This study questions defensive and assertive aspects of grand strategy adjustment for revealing its effects on foreign policy during Xi's China through particularly Sino-Middle Eastern relations. This thesis also combines three aspects of grand strategy, which are principle, plan, and behavior, with the aim of enriching the literature on the grand strategy concept, with a specific focus on the Chinese approach to the non-intervention principle, the Belt and Road Initiative, and security cooperation in the Middle East.