Türkiye'deki Sudanlı öğrencilerin Türk medyasını kullanım biçimleri ve Türk toplumuna bakış ilişkisi
The relationship between Turkish media use patterns of Sudanese students in Turkey and their perceptions of Turkish society
  1. Tez No: 991641
  2. Yazar: OSAMA MOHAMMED ALHASSAN TAJALSİR AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜLNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezinde, Türkiye'de öğrenim gören Sudanlı üniversite öğrencilerinin Türk medyasını kullanım biçimleri ile Türkiye'ye yönelik ekonomik, siyasi ve toplumsal/kültürel imaj algıları arasındaki ilişki incelenmektedir. Çalışmada, küreselleşme ve uluslararası öğrenci hareketliliği çerçevesinde medyanın kültürlerarası etkileşim ve ülke imajı üzerindeki işlevi odağa alınmaktadır. Araştırma, nicel yönteme dayalı betimleyici–ilişkisel ve kesitsel bir alan çalışması olarak yapılandırılmaktadır.Araştırmanın örneklemini, 2024–2025 yılları arasında Türkiye sınırları içindeki çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenim gören, 18 yaş üstü toplam 450 Sudanlı üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma yalnızca öğrenci grubunu kapsamaktadır; Türkiye'de yaşayan ancak öğrenci olmayan Sudanlı bireyler araştırma kapsamı dışında bırakılmaktadır.Veriler, sosyo-demografik özellikler, Türk medyasını kullanım sıklığı ve amaçları, tercih edilen medya türleri ile Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve toplumsal/kültürel imaj boyutlarını ölçen Likert tipi maddelerden oluşan yapılandırılmış bir anketin Google Forms aracılığıyla çevrim içi uygulanmasıyla toplanmakta ve SPSS programında betimleyici istatistikler ile Pearson korelasyon analizi kullanılarak çözümlenmektedir. Bulgular, Sudanlı öğrencilerin Türk medyasını görece yüksek sıklıkta kullandıklarını, özellikle Türkçe TV dizileri/filmleri ile Instagram, WhatsApp ve YouTube gibi sosyal medya içeriklerini tercih ettiklerini göstermektedir. Katılımcıların Türkiye'ye ilişkin ekonomik, siyasi ve toplumsal/kültürel imaj algılarının genel olarak olumlu ve“yüksek”düzeyde olduğu; Türk medyası kullanım sıklığı ve kullanım amaçları ile Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve toplumsal/kültürel imajı arasında zayıf düzeyde fakat istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişkiler bulunduğu saptanmaktadır. Bu sonuçlar, Türk medyasının, Türkiye'de öğrenim gören Sudanlı öğrencilerin ülke imajı algısında tek belirleyici olmasa da anlamlı bir bileşen olarak rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the relationship between Turkish media use and perceptions of Turkey's economic, political, and socio-cultural image among Sudanese university students studying in Turkey. The study focuses on the role of media in intercultural interaction and country image within the context of globalization and international student mobility. The research is designed as a quantitative, descriptive–correlational, and cross-sectional field study. The sample of the study consists of 450 Sudanese students, aged 18 and above, who were enrolled in undergraduate, master's, and doctoral programmes at various universities in Turkey during the 2024–2025 academic year. The study is limited exclusively to the student group and excludes Sudanese individuals residing in Turkey who are not students. Data were collected through a structured online questionnaire administered via Google Forms, including Likert-type items measuring socio-demographic characteristics, frequency and purposes of Turkish media use, preferred media types, and evaluations of Turkey's economic, political, and socio-cultural image. The data were analysed using descriptive statistics and Pearson correlation analysis in SPSS. Findings indicate that Sudanese students use Turkish media relatively frequently and mainly prefer Turkish TV series/films and social media platforms such as Instagram, WhatsApp, and YouTube. Overall, participants report a positive and“high”level perception of Turkey's economic, political, and socio-cultural image. Weak but statistically significant positive correlations were found between the frequency and purposes of Turkish media use and all three image dimensions. The results suggest that Turkish media, while not the sole determinant, functions as a meaningful component in shaping Sudanese students' perceptions of Turkey's national image.