Ethical horizons at 'Home' for German-Turkish return migrants
Almanya'dan Türkiye geri dönen göçmenler için 'yuvada' etik ufuklar
- Tez No: 777388
- Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH M. GEORGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Wisconsin-Madison
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu tez, Alman-Türk geri dönüş göçmenleri için bir devinim halindeki etik çalışmasıdır. Göç ve geri göçün, etik yansıma; etik değişim ve etik çalışmaya yol açtığını ileri sürüyorum. 25 aylık etnografik saha çalışmasından hareketle göçmenlerin kendilerine bakma ve Türkiye'de yeniden“ev”kurma arayışlarında karşı karşıya kaldıkları etik ikilemi inceliyorum. Özellikle, ailelerde mali durum ve bakımı çevreleyen çıkmazları, komşularla“düzen”tartışmalarını, Müslümanların öz eğitimini ve kozmopolit“dünya”vatandaşlığı iddiası çabalarını analiz ediyorum. Bu analizi, göçmenlerin aileler, mahalleler, dini gruplar ve uluslar ötesi göçmen topluluklarında aidiyet müzakeresi yapma girişimlerinin derinlemesine bir portresini sağlamak için kullanıyorum. Bu tez, anlatıların ve araöznelliğin önemine dikkat çekerek Aristoteles ve Foucauld'ın çerçevelerini, etik çalışmasına entegre ederek tomurcuklanan bir etik antropolojisini genişletir (Ricoeur 1992). Söylemlere ve kişiler arası etkileşimlere aynı anda odaklanmayı sağlayan bu araştırma, Foucauld'ın yaklaşımlarının bireyselciliğin ve estetiğin üzerinde önemle durduğu endişesini taşır. Ayrıca etik değişime ve çoklu etik paradigmalara odaklanarak, etik ideallerin dinamizmi ve çeşitliliğinin bir resmini sunarak etik antropolojisini geliştiriyorum. Bu tez aynı zamanda sınıf, etno-milliyetçilik ve“evde”başarı veya başarısızlığın ikili değerlendirmeleri açısından aidiyeti büyük ölçüde analiz eden diasporik geri dönüş çalışmalarını da zenginleştirir. Etikle ilgili müzakerelerin, aidiyet müzakereleri olduğunu ve etik hayatı dikkate almadan aidiyeti anlayamayacağımızı ileri sürüyorum. Pragmatik etik müzakerelerle göçmenlerin nasıl aidiyet oluşturduğunun belirtilmesi, geri dönüş göçmenleri için kimlik ve aidiyet zenginliğini hesaba katmamı sağlar. Son olarak, bu tez Türkiye'nin Avrupalılığı ve modernliği, Türklerin Almanya'ya entegrasyonu ve Türkiye'nin Avrupa'ya entegrasyonu hakkında devam eden tartışmaların ana hatlarını ortaya koymaktadır. Türkiye'nin Avrupa vatandaşları olarak görülen Alman-Türkler, modern, Türk, Müslüman ve Avrupalı olmanın yeni yollarını ararken, Avrupa Topluluğu'nun bir üyesi olarak Türkiye'nin geçmişte yaşadığı zorlukların ve potansiyel geleceğinin simgeleri (avatar) olduklarını gösteriyorum. Geri dönenlerin topluluklarında kucaklandıkları veya reddedildikleri anlar, Avrupa'nın sınırlarında modernite ve etik müzakerelerine dahil olan karmaşık riskleri görebileceğimiz pencerelere dönüşürler.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a study of ethics in motion for German-Turkish return migrants. I argue that migration and return prompt ethical reflection, ethical change, and ethical work. Drawing from 25 months of ethnographic fieldwork, I examine the ethical dilemmas migrants confront in their quest to demonstrate care for themselves and to (re)establish“home”in Turkey. Specifically, I analyze predicaments surrounding finances and care in families, debates about“order”with neighbors, struggles over Muslim self-education, and efforts to assert cosmopolitan“world”citizenship. I use this analysis to provide an in-depth portrait of migrants' attempts to negotiate belonging in families, neighborhoods, religious groups, and transnational migrant communities. This thesis expands a burgeoning anthropology of ethics by integrating Aristotelian and Foucauldian frameworks for studying ethics with an attention to the significance of narratives and intersubjectivity (Ricoeur 1992). Employing a dual focus on discourses and interpersonal interactions, this research addresses concern that Foucauldian approaches over emphasize individualism and aesthetics. Further, by focusing on ethical change and multiple ethical paradigms, I enhance the anthropology of ethics by providing a picture of the dynamism and diversity of ethical ideals. This thesis also enriches studies of diasporic return that largely analyze belonging in terms of class, ethno-nationalism and binary evaluations of success or failure at“home.”I contend that negotiations surrounding ethics are negotiations of belonging and that we cannot understand belonging without paying attention to ethical life. Specifying how migrants forge belonging through pragmatic ethical negotiations enables me to account for the richness of identification and belonging for return migrants. Finally, this dissertation reveals the contours of on-going debates about the European-ness and modernity of Turkey, Turks' integration into Germany, and Turkey's integration into Europe. As German-Turks—who are seen as Turkey's European citizens—craft new ways of being modern, Turkish, Muslim, and European, I show that they become avatars of Turkey's past challenges and potential future as a member of the European community. The moments when returnees are embraced or rejected in their communities become windows through which we can view the complex stakes involved in negotiating modernity and ethics at Europe's margins.