Tip 1 diyabetes mellitus tanılı hastaların tanı anındaki ketoasidoz sıklığı ve ketoasidoz şiddetinin uzun dönem glisemik kontrol ile ilişkisi
The frequency of ketoasidosis at the time of diagnosis in patients with type-1 diyabetes mellitus and relationship of ketoasidosis severity with long term glycemic control
- Tez No: 777409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER BÜYÜKİNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızda 2016-2020 yılları arasında Konya SUAM Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Endokrinoloji Polikliniğinde Tip 1 DM tanısı ile takip edilen hastalarımızın tanı anındaki ketoasidoz sıklığını belirlemek, ketoasidoz tablosuyla ilişkili klinik ve laboratuar bulgularını değerlendirmek ve hastaların başvurudaki ketoasidoz şiddetinin uzun dönem glisemik kontrol ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 01.01.2016- 31.12.2020 tarihleri arasında Konya SUAM Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Endokrinoloji polikliniğinde Tip 1 Diyabetes mellitus tanısı ile takip edilen 1-18 yaş aralığındaki 180 hasta alındı. Hastaların demografik verileri, muayene bulguları, antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal parametreleri hasta dosya kayıtları, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi otomasyon sistemi olan Deva veri tabanı ve Konya Şehir Hastanesi otomasyon sistemi olan Keydata veri tabanı enformasyon sistemine kayıtlı veriler retrospektif olarak tarandı. Dosyalarına ulaşılamayan veya verileri yetersiz olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya 83'ü kız (%46,1) ve 97'si erkek (%53,9) olmak üzere 180 hasta alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları median 9 yıl (1-17 aralığında) idi. Hastaların %46,1'i (n=83) DKA, %34,5'ü (n=62) diyabetik ketoz, %19,4'ü (n=35) hiperglisemi ile başvurmuştu. Asidozu olan 83 hastanın asidoz şiddeti %25,3'ü (n=21) hafif, %30,1'inde (n=25) orta, %44,6'sında (n=37) ise ağır idi. Tanı anındaki HbA1c seviyesinin DKA grubu (p:0,007) ve diyabetik ketoz grubunda (p:0,010) hiperglisemi grubundan daha yüksek olduğu izlendi. 1.yıl HbA1c seviyesinin benzer şekilde DKA (p:0,005) ve diyabetik ketoz grubunda (p:0,049) hiperglisemi grubundan anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptandı. Takipteki diğer aylarda gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Orta şiddetli DKA hastalarının 3.ay HbA1c seviyesinin hafif şiddetli (p:0,007) ve ağır şiddetli (p:0,006) DKA hastalarından daha yüksek olduğu izlendi. Tanı anındaki HbA1c seviyesinin 10 yaş üzeri hastalarda 5-10 yaş grubundan (p:0,047), 5-10 yaş arası hastalarda ise 5 yaş altı hastalardan daha yüksek olduğu izlendi (p:0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, to determine the frequency of ketoacidosis at the time of diagnosis in our patients who were followed up with the diagnosis of Type 1 DM in the Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic of Konya SUAM Pediatrics Clinic between 2016-2020, the aim of this study was to evaluate the clinical and laboratory findings associated with ketoacidosis and to investigate the relationship between the severity of ketoacidosis at admission and long-term glycemic control. Materials and Method: In our study, 180 patients aged 1-18 years, who were followed up with the diagnosis of Type 1 Diabetes mellitus in the Pediatric Endocrinology outpatient clinic of Konya SUAM Department of Pediatrics between 01.01.2016 and 31.12.2020 were included. Patients' demographic data, examination findings, anthropometric measurements and biochemical parameters, patient file records, Deva database, which is the automation system of Konya Training and Research Hospital, and Keydata database, which is the automation system of Konya City Hospital, were scanned retrospectively. Patients whose files could not be accessed or whose data were insufficient were excluded from the study. Results: A total of 180 patients, 83 (46.1%) girls and 97 (53.9%) boys, were included in the study. The median age of the patients included in the study was 9 years (range 1-17). Of the patients, 46.1% (n=83) presented with DKA, 34.5% (n=62) with diabetic ketosis, and 19.4% (n=35) with hyperglycemia. Of 83 patients with acidosis, 25.3% (n=21) had mild acidosis, 30.1% (n=25) had moderate, 44.6% (n=37) had severe acidosis. It was observed that the HbA1c level at the time of diagnosis was higher in the DKA group (p:0.007) and diabetic ketosis group (p:0.010) than in the hyperglycemia group. Similarly, the 1st year HbA1c level was found to be significantly higher in the DKA (p:0.005) and diabetic ketosis group (p:0.049) than in the hyperglycemia group. No significant difference was observed between the groups in the other months of follow-up. It was observed that the 3rd month HbA1c level of moderately severe DKA patients was higher than mild (p:0.007) and severe (p:0.006) DKA patients. It was observed that the HbA1c level at the time of diagnosis was higher in patients over 10 years of age than in the 5-10 age group (p:0.047), and in patients aged 5-10 years than in patients under 5 years of age (p:0.002).