Düşük akımlı sevofluran anestezisindeki köpeklerde azotprotoksitin kardiyovasküler sistem ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of nitrous oxide on cardiovascular system and hemodynamic parameters in dogs undergoing low-flow sevoflurane anesthesia
  1. Tez No: 777416
  2. Yazar: FATMA YERİĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞA TEMİZSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, düşük akımlı sevofluran anestezisindeki köpeklerde azotprotoksit kullanımının kardiyovasküler, ventilasyon ve kan gazı parametreleri üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi ve elde edilen veriler doğrultusunda klinik kullanılabilirliğinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışma materyalini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniğine çeşitli şikayetlerle getirilen 20 köpek oluşturdu. Köpekler rastgele iki gruba (azotprotoksitli grup n=10, azotprotoksitsiz grup n=10) ayrıldı. Premedikasyon amacıyla her iki gruptaki hayvanlar için damar içi 1 mg/ kg dozunda diazepam ve kas içi 1 mg/kg dozunda morfin uygulandı. Her iki gruba da entübasyon öncesi 100 ml/kg/dk % 100 oksijen ile 2 dk preoksijenizasyon uygulanmasının ardından indüksiyon için 3-4 mg/ kg dozunda propofol verildi ve entübasyon sağlandı. Genel anestezide volatil anestezik ajan olarak % 2,9 minimal alveolar konsantrasyon dozunda sevofluran kullanıldı. Azotprotoksitli grup için gaz akımı % 50 oksijen % 50 azotprotoksit olarak ayarlanırken azotprotositsiz. grup için gaz akımı % 100 oksijen olarak ayarlandı. Her iki gruba da entübasyonun ilk 10 dakikasında, 100 ml/kg/dk normal akım uygulandıktan sonra, 14 ml/kg/dk düşük akıma geçildi ve operasyonun bitimine 10 dakika kala her iki grup içinde voparizatör kapatılıp tekrar normal akıma geçilirken azot protoksitli grup için azotprotoksitte kapatıldı. Anestezi süresince beşer dakika arayla kardiyovasküler parametreler, ventilasyon parametreleri kaydedildi ve anestezi öncesi, anestezinin 30. dakikası ve voparizatör kapatıldıktan 10 dakika sonra venöz kan gazı analizi yapıldı. Anestezi süresince her beş dakikada kaydedilen veriler sonucunda olguların nabız ve NİKB değerleri normal aralıkta bulundu ve hiçbir olguda hipotansiyona rastlanmadı. Olguların SpO2, EtCO2 ve kan gazı değerleri incelendiğinde iki gruptada hipoksi şekillenmediği görüldü. 1. ve 2. grupta sevofluranın MAK değeri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu ve N2O kullanılan grupta sevofluranın MAK değerinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Her iki grup için kardiyovasküler ve ventilasyon parametrelerinde ve venöz kan gazı analizlerinde benzer sonuçlar elde edildi. Sonuç olarak uygun koşulların sağlanması kaydıyla köpeklerin genel anestezisinde oldukça avantajlı olduğu belirlenen DAA'da N2O kullanılmasının gerekli olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effect of nitrous oxide use on cardiovascular, ventilation and blood gas parameters in dogs under low-flow sevoflurane anesthesia and to determine its clinical usability in line with the data obtained. The study material consisted of 20 dogs brought to Surgery Clinic of Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Faculty of Veterinary Medicine with different complaints. Dogs were randomly divided into two equal groups (low flow anesthesia with N2O n=10, low flow anesthesia whitout N2O n=10). For premedication, 1 mg/kg diazepam and 1 mg/kg morphine were administered to animals in both groups. Before intubation, preoxygenation was given to both groups with 100 ml/kg/min % 100 oxygen for 2 minutes. Then, 3-4 mg/kg propofol was administered for induction and intubation was achieved. Sevoflurane at a minimal alveolar concentration of % 2.9 was used as a volatile anesthetic agent in general anesthesia. The gas flow was set to 50 % oxygen and 50% nitrous oxide for the nitrus oxide group, and 100 % oxygen for the other group. In both groups, in the first 10 minutes of intubation, 100 ml/kg/min normal flow was applied, and then 14 ml/kg/min low flow was started. 10 minutes before the end of the operation, the vaporizer was turned off in both groups and normal flow was resumed, while nitrous oxide was turned off for the group with nitrous oxide. Cardiovascular parameters and ventilation parameters were recorded at five minute intervals during anesthesia, and venous blood gas analysis was performed before anesthesia, 30 minutes after anesthesia, and 10 minutes after the voparizer was turned off. As a result of the data recorded every five minutes during the anesthesia, the pulse and NIBP values of the subjects were found to be within the normal range, and hypotension was not observed in any of the subjects. When the SpO2, EtCO2 and blood gas values of the cases were examined, it was observed that hypoxia did not occur in both groups. The difference between the MAC value of sevoflurane in the 1st and 2nd groups was found to be statistically significant, and the MAC value of sevoflurane was found to be higher in the N2O group. Similar results were obtained in cardiovascular and ventilation parameters and venous blood gas analyzes for both groups. As a result, it was concluded that it is not necessary to use N2O in low flow anesthesia, which is determined to be quite advantageous in general anesthesia of dogs, provided that appropriate conditions are suplied..