Sosyal medya kullanımının finansal okuryazarlığa etkisi: Sivas ili örneği
The effect of social media usage on financial literacy: The case of Sivas province
  1. Tez No: 777425
  2. Yazar: BERKAY CEM İZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Finansal okuryazarlık çeşitli tanımlar içerse de genel olarak bireyin hayatını sürdürürken sahip olduğu gelirini, mali durumunu yönetebilme ve birikim ve yatırım araçlarını kullanabilme gibi becerileri kapsamaktadır. Sosyal medya ise web 2.0 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla hayatımıza girmiştir. Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte bireyler internette sadece içerik üreticileri tarafından yapılan finansal yorumları ve değerlendirmeleri okumakla kalmayıp bizzat kendileri de yazılı, görsel ya da video biçiminde yorumlayabilmektedir. Bireyler kendileri yorum yaptıkları gibi başka internet kullanıcıları tarafından yapılan yorumlardan da etkilenebilmektedir. Gerek ürün alışverişi yaparken gerekse de yatırım ve birikim araçlarını araştırırken bu tür yorumlar ile karşılaşmaktadırlar. Bu çalışma sosyal medya kullanımının finansal okuryazarlığına etkisini incelemek için yapılmıştır. Çalışma Sivas İlinde gerçekleştirilmiş olup anket yöntemi ile bu etki ölçülmeye çalışılmıştır. Sosyal medya kullanımının finansal okuryazarlığa etkisini ölçmek amacıyla yapılan anketin verileri cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, meslek grubu ve gelir düzeyi gibi demografik bilgiler ile karşılaştırılmıştır. Cinsiyet bakımından internet kullanıcılarının finansal okuryazarlıkları farklı bulunurken finansal tutum ve davranışları, sosyal ağ kullanımları, tercih ve finansal araç yorumlamaları açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Yaş kriteri açısından sadece finansal araç yorumlamaları için anlamlı bir fark bulunamamıştır. Eğitim düzeyinde sadece finansal okuryazarlık durumları ile sosyal ağ tercihleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Mesleklere göre karşılaştırıldığında araştırmanın tüm bulgularında anlamlı farklılık görülmüştür. Gelir düzeyi bakımından ise finansal araç yorumları, kendileriyle paylaşılan finans piyasaları yorumları ve finansal bilgi amaçlı sosyal ağ tercihleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Although financial literacy includes various definitions, it generally includes skills such as managing the income and financial situation of the individual while continuing her life and using savings and investment tools. With the introduction of social media into our lives, individuals can not only read financial comments and evaluations made by content producers on the internet, but also comment on them in written, visual or video formats. Individuals can be affected by the comments made by other internet users as well as the comments made by themselves. They encounter such comments while shopping for products and researching investment and savings tools. This study was conducted to examine the effect of social media use on financial literacy. The study was carried out in Sivas province and this effect was tried to be measured by the survey method. The data of the survey, which was conducted to measure the effect of social media use on financial literacy, were compared with demographic information of gender, age group, education level, occupation group and income level. While financial literacy of internet users was different in terms of gender, no significant difference was found in terms of financial attitudes and behaviors, social network usage, preferences and interpretations of financial instruments. In terms of age, no significant difference was found only for financial instrument interpretations. There was no significant difference between financial literacy and social network preferences at the education level. When compared according to occupations, there was a significant difference in all the findings of the study. In terms of income level, there was no significant difference between financial instrument comments, financial market comments shown to them, and social network preferences for financial information.