İnşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanabilirliğinin incelenmesi: Iğdır ili örneği
Investigation of the applicability of occupational health and safety measures in the construction sector: The case of İğdir province
  1. Tez No: 777426
  2. Yazar: ONUR ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde teknoloji ve sanayi alanında yaşanan gelişmelerle birlikte çalışma hayatının her noktasında mutlak varlığı bulunan insan faktörü iş alanında farklı düzenlemelerin hayata geçirilmesine ön ayak olmuştur. Bu düzenlemelerin başında gelen İş sağlığı ve güvenliği kavramı, riskli veya risk olasılığı ihtimali olan tüm çalışma alanlarında hayati bir öneme sahip olmaktadır. Çalışma hayatı ile birlikte ortaya çıkan iş kazaları ile meslek hastalıkları bir takım düzenlemelerin yapılmasına öncülük etmiştir. Bu kapsamda ortaya çıkan İSG kavramı; günümüze kadar sürekli değişim ve yenilenme göstererek çalışma ortamında oluşabilecek kazaları ve meslek hastalıklarını önceden tespit etmek ve gerekli tedbirleri alarak insanlara sağlıklı ve güvenli çalışma alanları düzenlemek amacıyla hayata geçirilmiştir. Ülkemizde İSG ile ilgili en önemli gelişme 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile işverenlerin, işçilerin ve denetim mekanizmasının görev ve sorumlulukları üzerinde durulmuş ve daha iyi bir çalışma ortamı sunması hedeflenmiştir. Kanunla beraber hem işverenlere hem de işçilere düşen sorumlulukları da artmıştır. Bu çalışmada Iğdır ili inşaat sektöründeki 200 çalışana İSG alanında anket yapılmış, sektörde çalışanların İSG alanındaki eğitim seviyeleri, kişisel koruyucuların kullanımı, işverenlerin İSG kurallarına yaklaşımı ve denetimlerin yeterliliği değerlendirilmiştir. Yapılan anket verileri incelendiğinde inşaat sektörünün bu alanda birçok eksikleri (işçilerin eğitim seviyesinin düşüklüğü, kişisel koruyucu donanım eksikliği, denetim mekanizmasının işlenebilir olmadığı, tedbirlerin uygulamada yetersizliği, çalışanların özlük haklarının göz ardı edildiği) olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular ile küçük bir il olan Iğdır'daki inşaat sektöründe İSG tedbirlerinin uygulanabilecek hale getirilmesi ile diğer çevre illerine örnek teşkil edebilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, with the developments in technology and industry, the human factor, which has an absolute presence in every aspect of working life, has led to the implementation of different regulations in the field of business. Occupational health and safety concept, which is at the forefront of these regulations, has a vital importance in all risky or potentially risky work areas. Occupational accidents and occupational diseases that occur with working life have pioneered the making of some regulations. The concept of OHS that emerged in this context; It has been implemented in order to detect accidents and occupational diseases that may occur in the working environment, by showing constant change and renewal until today, and to organize healthy and safe working areas for people by taking the necessary precautions. The most important development regarding OHS in our country, with the Occupational Health and Safety Law No. 6331 enacted in 2012, the duties and responsibilities of employers, workers and the inspection mechanism were emphasized and it was aimed to provide a better working environment. With the law, the responsibilities of both employers and workers have increased. In this study, 200 employees in the construction sector in Iğdır province were surveyed in the field of OHS, the education levels of the employees in the sector in the field of OHS, the use of personal protective equipment, the employers' approach to OHS rules and the adequacy of the inspections were evaluated. When the survey data is examined, it has been seen that the construction sector has many deficiencies in this field (low level of education of the workers, lack of personal protective equipment, the control mechanism is not workable, the measures are insufficient in practice, the personal rights of the employees are ignored). With the findings obtained, Iğdır, which is a small province, will set an example for other surrounding provinces by making OHS measures applicable in the construction sector.