İnşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığın Şanlıurfa bağlamında incelenmesi
Examination of occupational health and safety awareness in the construction sector in the context of Şanlıurfa
  1. Tez No: 938339
  2. Yazar: MEHLİKA ÇELLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa ilinde inşaat sektörü alanında faaliyet gösteren şirketlerle görüşülerek inşaat şantiyelerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanma düzeyinin belirlenerek bunun kişisel özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Daha önceki yapılan çalışmalar incelendiğinde Şanlıurfa İli için bu konuda bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. İnşaat projeleri en fazla istihdam yaratan sektörlerden biridir. Bu nedenle işçi ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konularına dikkat edilmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı, inşaat sektöründe yeni yasada öngörülen iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin ne seviyede uygulandığı ile sektörün konuya olan yaklaşımlarının incelenmesidir. Bu kapsamda, işçilerle yüz yüze görüşmeler yapılmış ve görüşmelerde cevaplanan anketlerle işçilerin iş sağlığı ve iş güvenliği konusundaki fikirleri alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, işverenler ve işçilere çalışma konusu ile ilgili bir anket çalışması uygulanarak, Şanlıurfa'da faaliyet gösteren 63 adet inşaat firmasının şantiyesini kapsayan bir anket ve tarama çalışması yapılmış olup, şantiye de çalışanlarının eğitim düzeyleri, yaşları, mesleki deneyimleri vb. profilleri dikkate alınarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun çalıştıkları firmada uygulanmasına bakış açılarının ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çalışma sonucunda, inşaat şantiyelerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konuları ne kadar bildikleri, davranış ve tutumlarının düzeyleri ve yeterliliği değerlendirilerek araştırmanın inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin gelişmesine ve literature olumlu katkı yapması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of implementation of occupational health and safety measures for workers working in construction sites by interviewing companies operating in the construction sector in Şanlıurfa province and to reveal whether this varies according to personal characteristics. When previous studies were examined, it was seen that no study was conducted on this subject for Şanlıurfa Province. Construction projects are one of the sectors that create the most employment. Therefore, it is important to pay attention to occupational health and safety issues for workers and employees. The purpose of this study is to examine the level of implementation of occupational health and safety measures stipulated in the new law in the construction sector and the sector's approaches to the subject. In this context, face-to-face interviews were conducted with workers and the opinions of workers on occupational health and safety were obtained through the surveys answered during the interviews. As a data collection tool in the research, a survey study on the subject of work was applied to employers and workers, and a survey and screening study covering the construction sites of 63 construction companies operating in Şanlıurfa was conducted, and it was aimed to reveal the perspectives of the employees on the implementation of the Occupational Health and Safety Law No. 6331 in the companies they work for, considering the profiles of the employees in the construction sites such as their education levels, ages, professional experiences, etc. As a result of this study, it was aimed that the research would contribute positively to the development of occupational health and safety training in the construction sector and to the literature by evaluating how much the employees in the construction sites know about the issues related to occupational health and safety, the levels and adequacy of their behaviors and attitudes.