Liderin inovasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi: Havacılık sektörü
Examining the influence of the leader on innovation: The aviation industry
- Tez No: 777445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada havacılık sektöründe faaliyet yürüten yöneticilerin sergiledikleri liderlik türlerinin çalışanların yenilikçi iş davranışlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen çalışmanın örneklemini, Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanında faaliyet gösteren hava yolu şirketlerinin çalışanlarından kolayda örneklem yöntemi ile seçilen toplam 385 katılımcı oluşturmuştur. Çalışmada, Liderlik Tarzları Ölçeği ve Yenilikçi İş Davranışları Ölçeğini içeren anket formu kullanılarak birincil veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24.0 yazılımından faydalanılmıştır. Çalışma kapsamında sırasıyla frekans analizi, geçerlilik analizi, güvenilirlik analizi, normallik analizi, tanımlayıcı istatistiksel analiz, korelasyon analizi, regresyon analizi ve fark analizleri (t-testi ve ANOVA) gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda demokratik liderlik ve karizmatik liderliğin yenilikçi iş davranışları üzerinde olumlu yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan otokratik liderlik, hümanist liderlik ve bürokratik liderliğin yenilikçi iş davranışları üzerinde anlamlı etkilerinin olmadığı belirlenmiştir. Bunun yanında liderlik türleri ve yenilikçi iş davranışları seviyesinin katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve kıdemlerine göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of the leadership types exhibited by the managers operating in the aviation sector on the innovative work behaviors of the employees. The sample of the study carried out in the relational screening model consisted of a total of 385 participants selected by the convenience sampling method from the employees of the airline companies operating at Sabiha Gökçen and Istanbul Airport. In the study, primary data were collected using a questionnaire including the Leadership Styles Scale and the Innovative Work Behaviors Scale. SPSS 24.0 software was used in the analysis of the obtained data. Within the scope of the study, frequency analysis, validity analysis, reliability analysis, normality analysis, descriptive statistical analysis, correlation analysis, regression analysis and difference analysis (t-test and ANOVA) were performed, respectively. As a result of the analysis, it has been determined that democratic leadership and charismatic leadership have positive and significant effects on innovative work behaviors. On the other hand, it was determined that autocratic leadership, humanistic leadership and bureaucratic leadership did not have significant effects on innovative work behaviors. In addition, it was concluded that the level of leadership styles and innovative work behaviors did not differ significantly according to the gender, age, education level and seniority of the participants.