Ses olaylarının etkinlik temelli öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve dil bilgisi tutumlarına etkisi
The effect of activity-based phonological processes teaching on students' academic achievement and grammar attitudes
  1. Tez No: 777455
  2. Yazar: ŞEHNAZ HİKMET AKSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı ses olaylarının etkinlik temelli öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve dil bilgisine yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 40 (19 deney ve 21 kontrol) ortaokul beşinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Deney grubundaki öğrencilere beş hafta süreyle etkinlik temelli dil bilgisi öğretimi gerçekleştirilirken kontrol gurubundaki öğrencilere geleneksel öğretim gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t-testi, bağımlı örneklemler için t-testi ve tek yönlü kovaryans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaokul beşinci sınıf öğrencilerine gerçekleştirilen etkinlik temelli ses olayları öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarını artırmada ve dil bilgisine yönelik tutumlarını olumlu hale getirmede etkili bir yöntem olduğu, bu etkinin akademik başarı için yüksek ve dil bilgisine yönelik tutum için ise orta düzeyde bir etki büyüklüğüne sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of activity-based teaching of phonological processes on students' academic achievement and attitudes towards grammar. The study group of the research consisted of 40 (19 experimental and 21 control) secondary school fifth grade students. While the students in the experimental group were taught activity-based grammar for five weeks, the students in the control group were given traditional teaching. In the analysis of the data, independent samples t-test, dependent samples t-test and one-way analysis of covariance were used. As a result of the research, it was found that activity-based phonological processes teaching to secondary school fifth grade students is an effective method in increasing the academic achievement of the students and making their attitudes towards grammar positive, this effect has a large effect size for academic achievement and a medium effect size for attitude towards grammar.