Diyabetik nefropatide prokalsitonin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of procalcitonin levels in diabetic nephropathy
  1. Tez No: 777461
  2. Yazar: MURAT DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BEYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Sağlıklı popülasyon ile diyabetik, diyabetik nefropatili ve non diyabetik nefropatili hastaların serum prokalsitonin (PCT) düzeylerini karşılaştırarak bu hastalarda prokalsitoninin inflamasyonun bir göstergesi olup olamayacağını, inflamasyonun bir göstergesi ise kronik inflamasyon ile akut enfeksiyonun ayrımında ne düzeyde güvenilir olduğunu araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Servisi ve İç Hastalıkları, Nefroloji ve Endokrinoloji polikliniklerinde takip edilen 250 hasta ve/veya sağlıklı gönüllü dahil edildi. Bu katılımcılar 18 yaş üzerinde, aktif enfeksiyon bulgusu, otoimmün ve otoinflamatuvar hastalığı olmayan bireylerden seçildi. Katılımcılar 4 gruba ayrıldı. Birinci grup diyabetik nefropatisi olan 75 kişiden, ikinci grup DM tanısı olup nefropatisi olmayan 75 kişiden, üçüncü grup diyabet dışı nedenlere bağlı nefropatisi olan 25 kişiden oluşturuldu. Dördüncü grup ise DM tanısı ve nefropatisi olmayanlardan oluşan 75 kişilik kontrol grubu olarak planlandı. Tüm vaka ve kontrol gruplarının serum ve üriner kreatinin; serum CRP, HsCRP, prokalsitonin, beyaz küre, nötrofil ve üriner protein değerleri çalışmaya alındı. Vaka gruplarındaki bazı hastaların ise klinik endikasyonlarla ölçülen serum parathormon (PTH) ve HbA1c değerleri çalışmaya alındı. Üriner protein/kreatinin oranı ve eGFR hesaplandı. BULGULAR: Çalışmamızın sonucunda kontrol grubunun ortalama PCT değeri 0.2±0.09, Nefropati Olmayan DM grubunun 0.22±0.14, Diyabetik Nefropati (DN) grubunun 0.24±0.15, Non-diyabetik Nefropati (NDN) grubunun 0.3±0.25 olarak belirlendi. Gruplar arasındaki PCT değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi. DN ve NDN grubunda GFR düzeyi ile PCT değerleri arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edildi (p0,05). SONUÇ: Çalışmamızda gruplar arasında PCT değerlerinde anlamlı bir fark bulunmadı. Ancak nefropatili gruplarda GFR düzeyi ile PCT arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Bu sonuç özellikle ileri evre böbrek yetmezliklerinde etiyolojik nedenlerden bağımsız olarak PCT düzeylerinin arttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: We investigated whether procalcitonin is a sign of inflammation via comparing serum procalcitonin (PCT) levels of healthy population and the patients with diabetic, non-diabetic nephropathy or diabetic nephropathy. Also, we aimed to investigate at what level procalcitonin is reliable in differentiation of chronic inflammation and acute infection if it is a sign of inflammation. MATERIAL AND METHOD: 250 healthy volunteers and/or patients followed up in Internal Diseases Service and Internal Diseases, Nephrology and Endocrinology Polyclinic of Keçiören Training and Research Hospital were included in the study. These participants were chosen among the individuals who were over 18 years and without active infection signs, autoimmune and autoinflammatory disease. They were separated into four groups. First group was formed with 75 individuals with diabetic nephropathy, second group consisted of 75 individuals having DM diagnosis without nephropathy. Third group included 25 individuals with nephropathy based on non-diabetic factors. Lastly, fourth group was planned as a control group with 75 individuals having no DM diagnosis and nephropathy. In all case and control groups, serum and urinary creatinine levels, serum CRP, HsCRP, procalcitonin, white blood cell, neutrophil and urinary protein levels were measured. In some patients of the case groups, serum parathormone (PTH) and HbA1c levels measured with clinical indications were included into the study. Urinary protein/creatinine ratio and eGFR were calculated. FINDINGS: According to the results of the study, average PCT levels were found as 0.2±0.09, 0.22±0.14, 0.24±0.15 and 0.3±0.25 for control group, DM group without nephropathy, Diabetic Nephropathy (DN) group and Non-Diabetic Nephropathy (NDN) group, respectively. No statistically significant difference was observed between the groups in terms of PCT levels. A negative relationship was detected between GFR and PCT levels in DN and NDN groups (p0.05). CONCLUSION: No significant difference was found between the groups in terms of PCT levels in the study. However, a significant relationship was observed between GFR and PCT levels in the group with nephropathy. This result particularly showed that PCT levels increased in advanced stages of renal failure regardless of etiological factors.