The impact of exchange rate fluctuations on economic growth in Nigeria
Nijerya döviz kurlarının ekonomik büyümeye etkisi
- Tez No: 777472
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nijerya'daki döviz kuru gelişimi eğilimine bir bakış, ticaret ortaklarının para birimlerine göre genel bir Nijerya Nairası değer kaybına işaret ediyor. Naira'nın uluslararası piyasalardaki değerindeki bu tutarlı düşüş, ülkedeki hem ekonomistler hem de politika yapıcılar için bir endişe kaynağı oldu ve odak noktası yerel fiyatlar ve ekonomik büyüme üzerindeki yansımaydı. Yukarıdakilere dayanarak, bu çalışma, döviz kurunun Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini, döviz kurunun ikincisi üzerindeki etkisini pozitif ve negatif bileşenlerine ayırarak değerlendirmeyi amaçladı. Bu çalışma, ekonomik büyümenin bir ölçüsü olarak reel GSYİH ve döviz kurunun bir ölçüsü olarak ABD doları ile naira arasındaki döviz kuru hakkında 1981'den 2020'ye kadar olan yıllık zaman serisi verilerini kullanmıştır. Sermaye stoğu, bilgi stoğu ve enflasyon oranı gibi ekonomik büyümeyi etkilediği bilinen diğer bağımsız değişkenleri de içerir. Doğrusal olmayan ARDL modeli daha sonra döviz kurunun ekonomik büyüme etkisini ayrıştırmak için kullanıldı. Sonuçlara göre nairanın dolar karşısında değer kazanması ve değer kaybetmesinin kısa ve uzun vadede farklı etkileri olmuştur. Kısa dönemde, ekonomik büyüme nairanın değer kaybetmesiyle azalma eğilimi gösterirken, nairanın ABD doları karşısında değer kazanmasıyla artar. Uzun vadeli etkiler tersine çevrilir. Uzun vadede ekonomik büyümenin bir naira değerindeki değer kaybına olumlu, bir naira değerindeki değer artışına ise olumsuz tepki verdiği görülmüştür. Asimetrik etkiler testi, nairadaki bir değerlenmenin ekonomik büyümeyi nasıl etkilediğinin, Nijerya örneğinde bir değer kaybının ekonomik büyümeyi nasıl etkilediğinden önemli ölçüde farklı olduğunu (hem büyüklük hem de yön olarak) ortaya çıkardı. Bu asimetrik etki hem kısa hem de uzun vadede tutarlıdır. Elde edilen sonuçlara göre, hükümetin devalüasyon politikasını temkinli bir şekilde uygulaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A look at the trend of exchange rate evolution in Nigeria points to a general Nigerian Naira depreciation relative to the currencies of its trading partners. These consistent fall in the Naira's value in the international markets have been a source of concern to both economists and policymakers in the country, with the focus being on the implication on domestic prices and economic growth. Based on the foregoing, this study aimed to assess the impact of exchange rate on Nigeria's economic growth by decomposing the effect of the former on the latter into its positive and negative components. This study utilized annual time series data from 1981 to 2020 on real GDP as a measure of economic growth and the US$ to naira exchange rate as a measure of exchange rate. It also include other independent variables that have been known to affect economic growth such as capital stock, knowledge stock and inflation rate. The Nonlinear ARDL model was subsequently used to decompose exchange rate's economic growth impact. According to the results, the effect of appreciation and depreciation of the naira compared to the dollar had different short run and long run effects. In the short run, economic growth tends to decrease with a depreciation of the naira whereas, it increases when the naira appreciates against the US$. The long run effects are reversed. Economic growth was found to respond positively to a naira depreciation and negatively to a naira appreciation in the long run. The test of asymmetric effects revealed that indeed, how an appreciation in the naira affects economic growth is significantly different (in both magnitude and direction) from how a depreciation affects economic growth in the case of Nigeria. This asymmetric effect is consistent for both the short and the long run. Based on the results, it was recommended that government apply devaluation policy cautiously.