Para politikalarının seçili makroekonomik göstergelere etkileri: 2000 yılı sonrası Türkiye örneği
Effects of monetary policies on selected macroeconomic indicators: The case of Türkiye after 2000
- Tez No: 951805
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, 2000 sonrası Türkiye'de uygulanan para politikalarının seçili makroekonomik göstergeler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye ekonomisi, 2000 yılı öncesinde yaşadığı krizlerin ardından, köklü reformlar ve değişiklikler ile makroekonomik istikrarı sağlama yolunda önemli adımlar atmıştır. Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) uyguladığı para politikalarının enflasyon, faiz oranları, büyüme oranları, döviz kurları ve işsizlik oranları gibi temel makroekonomik göstergeler üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmada, Türkiye'nin 2000 sonrası dönemdeki para politikası stratejileri, özellikle enflasyon hedeflemesi rejimi, kur politikaları ve faiz oranı düzenlemeleri üzerinden ele alınmıştır. Para arzı, faiz oranları ve döviz kuru politikalarının, makroekonomik göstergelerde nasıl değişikliklere yol açtığı, ekonometrik modeller ve veri analizi yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, TCMB'nin uyguladığı sıkı para politikalarının enflasyon oranlarında belirgin bir düşüş sağladığını, ancak yüksek faiz oranlarının ekonomik büyüme üzerinde sınırlayıcı etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca, döviz kuru politikalarının ithalat ve ihracat dengesi üzerindeki etkileri incelenmiş ve döviz kurundaki dalgalanmaların makroekonomik istikrarı tehdit edici boyutlara ulaşabileceği tespit edilmiştir. Çalışma, Türkiye ekonomisinin 2000 sonrası dönemde elde ettiği makroekonomik kazanımların sürdürülebilirliği için para politikalarının dikkatle yönetilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu araştırma, Türkiye örneği üzerinden, gelişmekte olan ülkelerde para politikalarının makroekonomik dengeler üzerindeki kritik rolünü ortaya koymakta ve bu politikaların uzun vadeli etkileri hakkında önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of monetary policies implemented in Turkey after 2000 on selected macroeconomic indicators. Following the crises experienced before 2000, the Turkish economy took significant steps toward achieving macroeconomic stability through comprehensive reforms and structural changes. In this context, the impacts of the monetary policies implemented by the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) on key macroeconomic indicators such as inflation, interest rates, growth rates, exchange rates, and unemployment rates have been analyzed in detail. The study focuses on Turkey's post-2000 monetary policy strategies, particularly the inflation targeting regime, exchange rate policies, and interest rate adjustments. The effects of money supply, interest rate policies, and exchange rate policies on macroeconomic indicators have been evaluated using econometric models and data analysis methods. The findings indicate that the tight monetary policies implemented by the CBRT have led to a significant decline in inflation rates; however, high interest rates have had restrictive effects on economic growth. Additionally, the impact of exchange rate policies on the balance of imports and exports has been examined, revealing that exchange rate fluctuations can pose risks to macroeconomic stability. The study underscores the need for careful management of monetary policies to ensure the sustainability of Turkey's macroeconomic achievements in the post-2000 period. This research highlights the critical role of monetary policies in shaping macroeconomic balances in developing countries, using Turkey as a case study, and provides valuable insights into the long-term effects of these policies.