nTopology ile tasarım optimizasyonlarının kıyaslanması
Comparison of design optimizations with nTopology
  1. Tez No: 777474
  2. Yazar: AHMET DAYANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDUN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünya üzerindeki sınırlı enerji ve hammadde kaynaklarının akıllıca ve verimli şekilde kullanılması gerektiği için, parçaların minimum koşulları sağlamaya mümkün olduğunca yakın optimize edilmiş şekilde tasarlanması daha uygun olur. Bunu sağlamak için üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri hafif tasarımların oluşturulabilmesidir. Hafif parça tasarlamak için topoloji optimizasyonu yapılabilir veya kafes yapılar kullanılabilir. Bu çalışmada referans bir tasarım hafifletilmiş ve dış kabuklu gyroid kafes yapıya sahip bir parça tasarlanmıştır. Bu tasarım geliştirilirken, kafes yapı ve dış kabukta veri bazlı bir optimizasyon tekniği uygulanmıştır. Ayrıca, geliştirilmiş kafes tasarımlı parça ile aynı ağırlığa sahip olan topoloji optimizasyonu yapılmış bir gövde kıyaslanmıştır. Son olarak hibrit bir tasarım yaklaşımıyla, topoloji geometrisine sahip dış kabuğa ve periyodik kafese sahip bir tasarım, yönlendirilmiş hücre haritasına sahip başka bir versiyon ve kabuksuz yapıda alternatif bir diğer tasarım da maksimum yer değiştirme ve gerilim değerleri açısından kıyaslanmıştır. Elde edilen bulgular, rijitlik açısından gözenekli bir yapıya ihtiyaç duyulmadıkça topoloji optimizasyonu yönteminin seçilmesine yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the limited energy and raw material resources in the world must be used wisely and efficiently, it would be more appropriate for the parts to be designed in an optimized way, as closely as possible to meet the minimum conditions. In order to achieve this, one of the most important issues to be considered is the creation of lightweight designs. Topology optimization or lattice structures can be used to design lightweight parts. In this study, a reference design was lightened and a part which has gyroid lattice structure with outer shell was designed. While developing this design, a data-based optimization technique has been applied to the lattice structure and outer shell. In addition, a topology-optimized part which has same weight with the improved lattice designed part was compared to each other. Finally, with a hybrid design approach, a periodic latticed design with outer shell which has topology geometry, another version with warped cell map, and another alternative design with nonshell structure were compared in terms of maximum displacement and stress values. The findings suggest that the topology optimization method should be chosen unless a porous structure is needed in terms of rigidity.