Preeklamptik plasentalarda doğal lenfoid hücrelerin ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of expression levels of innate lymphoid cells in preeclamptic placentas
  1. Tez No: 777506
  2. Yazar: ERTAN KATIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TÜRKAY KORGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Preeklampsi, plasentasyonun tam olarak gerçekleşememesi ve immün tolerans ile ilişkili bir hastalıktır. Günümüze kadar yapılan bir çok çalışma da Doğal Lenfoid Hücrelerin (ILC) spiral arterlerin yeniden düzenlenmesinde, immün toleransın sağlanmasında, desiduanın gebeliğe uygun hale getirilmesinde ve homeostazin da önemli roller aldığı tespit edilmiştir. Preeklampsi durumunda plasentadaki ekspresyon düzeylerinin normal gebeliğe göre değişip değişmediği bilinmemektedir. Preeklampsi vakalarında, ILC'lerin plasentada bulunma düzeylerinin trofoblast invazyonunu etkileyerek spiral arterlerin yeniden düzenlenmesinde anormalliğe neden olacağı ve böylece homeostazı bozarak kan basıncında anormalliklere neden olacağı hipoteziyle, normal gebeliklere göre preeklamptik gebeliklerde ILC'lerin ekspresyonlarında farklılar olabileceğini düşünmekteyiz. Yöntem: Kontrol grubu (term plasenta örnekleri, n=6), hafif preeklampsi gurubu (term plasenta örnekleri, n=6) ve ağır preeklampsi grupları (term plasenta örnekleri, n=6) oluşturuldu.. Hematoksilen-Eozin boyaması yapılarak normal ve preeklamptik plasenta morfolojileri belirlenmiştir. Preeeklamptik ve sağlıklı gebeliklerdeki plasentalarda mevcut olan ILC'lerin sayısal değerini belirlemek için ILC1, ILC2 ve ILC3 tipleri için flow sitometri deneyleri yapılmıştır. Bulgular: Morfolojik olarak, preeklamptik plasentalar çok sayıda sinsisyal nodlar, fibrin birikimleri, kalsifikasyon alanları ve trofoblast hücre dökülmeleri ile karakterizedir. Flow sitometri sonuçlarımıza göre, ILC1'lerin ekspresyonunda gruplar arasında fark görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is a disease associated with poor placentation and immune tolerance. Many studies have determined that Innate Lymphoid Cells (ILC) play a role in the reorganization of spiral arteries, ensuring immune tolerance, adapting decidua to pregnancy, and homeostasis. It is not known whether the expression levels in the placenta change in the preeclampsia compared to normal pregnancy. We think that there may be differences in the expression of ILCs in preeclamptic pregnancies compared to normal pregnancies, with the hypothesis that the levels of expression of ILCs in the placenta in preeclampsia will affect trophoblast invasion and cause abnormalities in the reorganization of the spiral arteries, thus disrupting homeostasis and causing abnormalities in blood pressure. Method: Control group (term placenta samples, n=6), mild preeclampsia group (term placenta samples, n=6), and severe preeclampsia group (term placenta samples, n=6) were formed. Normal and preeclamptic placenta morphologies by hematoxylin-eosin staining were determined. Flow cytometry experiments were performed for ILC1, ILC2, and ILC3 types to determine the numerical value of ILCs present in placentas in preeclamptic and healthy pregnancies. Results: Morphologically, preeclamptic placentas are characterized by numerous syncytial nodes, fibrin deposits, areas of calcification, and trophoblast cell shedding. According to our flow cytometry results, there was no difference between the groups in the expression of ILC1s (p>0.05).