Rasyonlarında kurutulmuş zencefil köksapı ve balık yağı kullanılan broiler damızlık horozların spermatolojik özelliklerinin incelenmesi
Effect of dietary n-3 fatty acid and ginger (aspalathus linearis) supplementation on semen quality, sperm fatty acids, and reproductive performance of male broiler breeders
  1. Tez No: 777505
  2. Yazar: MİNA RASHIDI DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİN CEDDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, broiler damızlık horoz rasyonlarına balık yağı ve kurutulmuş zencefil rizomlarının eklenmesinin semen kalitesi ve yağ asitleri profili üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Yetmiş iki adet 30 haftalık Ross broiler damızlık horoz, dört gruba ayrılmış, rastgele 2 × 2 faktöriyel düzenleme şeklinde dağıtıldıktan sonra aşağıdaki rasyonlar verilmiştir: Birinci grup, balık yağı ve zencefil içermeyen kontrol rasyonu (F0G0); 2. grup sadece %2 balık yağı içeren rasyon (F2G0), 3. Grup ise sadece %3 zencefil içeren rasyon (F0G3); 4. grup %2 balık yağı ve %3 zencefil içeren rasyon (F2G3). Çalışma 30-40. Haftalar arası 10 hafta boyunca devam etmiştir. Çalışmada 34. haftanın sonuna kadar, zencefil ve/veya balık yağı ile beslenen horozlarda sperm canlılığı, sperm anormalliği ve sperm hareketliği önemli ölçüde iyileşmiştir (F0G3 ve F2G3 grupları) (P < 0.05). Tüm haftalarda en düşük sperm yoğunluğu F2G0 grubunda anlamlı düzeyde gözlemlenmiştir (P < 0.05). Zencefil tozu ile destekli rasyonlarla beslenen horozlarda testosteron seviyeleri anlamlı düzeyde yükselmiştir (P < 0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the effects of dietary fish oil and dried ginger rhizomes supplementation on semen quality, fatty acids composition of young male broiler breeders. Seventy two 30-wk-old Ross broiler breeder roosters were randomly assigned to into four dietary treatments as a 2 × 2 factorial arrangement. Following dietary treatments were used: 1) basal diet saved as control group (F0G0), 2) basal diet supplemented with 2% fish oil (F2G0), 3) basal diet supplemented with 3% ginger powder (F0G3), and 4) basal diet supplemented with 2% fish oil and 3% ginger powder (F2G3). Study was lasted for 10 wks from 30 wks to 40 wks. From wk of 34 to the end of the experiment, sperm viability, sperm abnormality, and sperm motility were significantly improved in the GP-fed roosters (F0G3 and F2G3 groups) (P < 0.05). The lowest sperm concentration in all of wk was significantly observed in the F2G0 group (P < 0.05). Testosterone levels were significantly increased in groups fed the GP-supplemented diets. Lower malondialdehyde (MDA) content were recorded in the F0G3 and F2G3 groups in comparison with the F2G0 (P < 0.05).