Türkiye işgücü piyasasında cinsiyetler bazında çalışma saatlerindeki farklılaşmanın belirleyicileri: Blinder-Oaxaca ayrıştırma yöntemi
Determinants of the gender based differences in working hours in the Turkish labor market: Blinder-Oaxaca discrimination method
- Tez No: 777527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2000-2018 yılları arasındaki, Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı İşgücü Anketi verilerinin betimsel analizi ile Türkiye işgücü piyasasında cinsiyetler bazında farklı demografik değişkenlere göre çalışma saatlerindeki farklılaşmaların boylamsal değişimi incelemek ve cinsiyetler bazında çalışma saatlerindeki farklılaşmanın belirleyicilerini, 2018 yılı verilerini kullanarak Blinder-Oaxaca Ayrıştırma yöntemi yoluyla analiz etmektir. Çalışmanın ilk aşama bulgularına göre, Türkiye'de işgücü piyasasında kadınlar ve erkekler arasında çalışma saatlerinde farklılıklar gözlenmiştir. Erkeklerin haftalık olarak ortalama kırk sekiz saat, kadınların ise yaklaşık olarak kırk saat çalıştıkları ve cinsiyet bazında ortalama çalışma saatleri farkının yaklaşık olarak sekiz saat olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte incelelen yılllar itibariye hem kadınlarda hem de erkeklerde çalışma saatlerindeki azalmalar dikkat çekmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasındaki Blinder-Oaxaca analiz bulgularına bakıldığında; Türkiye işgücü piyasasında yaş grubu, medeni durum, eğitim seviyesi, kayıtlılık, çalışma şekli, gelir, çalışan sayısı, meslek ve endüstri gibi açıklanabilen beşeri sermayeden kaynaklanan farklılıkların ve ayrımcılık gibi açıklanamayan değişkenlerin cinsiyetler arası çalışma saatlerinde farklılaşmaya neden olduğu tespit edilmiştir. İşgücü piyasasında kadınlara ve erkeklere farklı davranılmasından kaynaklanan ayrımcılığın katsayısının beşeri sermayeden kaynaklanan farklılıktan fazla olduğu görülmüştür. Ayrımcılık katsayısına en yüksek katkıyı veren değişkenlerinin sırasıyla; medeni durum, çalışma şekli ve eğitim seviyesi olduğu gözlenmiştir. İşgücü piyasasında kadınlar ve erkekler arasında çalışma sürelerinde farklılıkların ve ayrımcılığın olması, çalışma süresinin belirlenmesinde hem sosyal normların hem de işgücü piyasası kurumlarının önemi açısından, cinsiyetler üzerinden ortalama çalışma saatlerini incelemenin aydınlatıcı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the longitudinal variation of the differences in the Turkish labor market working hours in terms of gender and various demographic variables by using the descriptive analysis of the Household Labor Force Survey of the Turkish Statistical Institute data between the 2000-2018 years and to analyze the determinants of the gender related variation in working hours, by using the Blinder-Oaxaca Decomposition method on the 2018 Household Labor Force Survey data. According to the initial descriptive analysis findings of the study, differences between the working hours of men and women in the Turkish labor market were observed. It has been determined that men work an average of forty-eight hours a week, and women work approximately forty hours a week, and the gender related difference in average working hours is approximately eight hours. However, over the years, decreases in working hours for both men and women draw attention. Blinder-Oaxaca analysis findings from the second phase of the study indicated that the differences in the working hours between genders in the Turkish labor market human capital are affected by variables such as age group, marital status, education level, formality, working style, income, number of employees, profession and industry, and also by unexplained variables such as discrimination as a result of varying treatment to men and women. It has been observed that the discrimination coefficient arising from the different treatment of women and men in the labor market is higher than the difference arising from the human capital. The human capital variables having the highest contribution to the discrimination coefficient are respectively; marital status, working style, and education level. The presence of the differences in the working hours between women and men in the labor market indicates that both social norms and labor market institutions are important in determining the working time, and also it would be enlightening to examine the average working hours by genders.