Çalışma koşullarının iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Motorlu kuryeler üzerine bir araştırma
The effects of working conditions on employees: A research on motorcours
  1. Tez No: 777526
  2. Yazar: ERSİN IRKILATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN IRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde online satın alma davranışlarının artış göstermesi kargo firmalarının ve kuryelerin artmasına sebebiyet göstermiştir. Bu açıdan, kargo firmalarının kuryelere ve motorlu kuryelere ihtiyaçları artmış ve çeşitli sektörlerdeki firmalar yeni kurye alımları gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda çalışmada, motorlu kuryelerin çalışma koşulları, iş tatmini ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Çalışma, çalışma faaliyetini sürdüren 266 motorlu kuryeye ulaşarak online anket çalışması uygulanmıştır. Ankete katılan motorlu kuryelerin çoğunluğunun erkek olduğu, bekar olduğu ve lise mezunu oldukları, çoğunluğunun 16-26 yaş arasında olduğu, motorlu kurye çoğunluğunun 1-5 yıl arasında tecrübeye sahip olduğu, kuryelik yapılan ürünlerden yemek siparişinin ve market siparişinin çoğunlukta olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan motorlu kuryelerin çalışma koşulları ile iş tatmini arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Motorlu kuryelerin çalışma koşullarının iş tatmin düzeylerini anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, çalışanların çalışma koşulları iyileştirildiğinde, çalışan iş ortamından memnun olduğunda iş tatmin düzeylerinin artış göstereceği söylenebilir. Motorlu kuryelerin çalışma koşulları ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve negatif yönde ilişkinin olduğu saptanmıştır. Çalışanların çalışma koşulları iyileştirilmediğinde, çalışanların yapmış oldukları işteki performanslarının düştüğü belirlenmiş olup, bu durumun da çalışanların işten ayrılma niyetini arttırdığı söylenebilmektedir. Ulusal literatürde çalışma koşulları, iş tatmini ve işte ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmaların olmaması, bu çalışmanın özgünlüğünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in online purchasing behavior has led to an increase in cargo companies and couriers. In this respect, cargo companies' need for couriers and motorcycle couriers have increased and companies in various sectors have purchased new courier companies. In this context, the relationship between the working conditions, job satisfaction and intention to leave the job of the motorcycle couriers were evaluated. The study was carried out by reaching 266 motorcycle courier who continue their work activities and an online survey study was conducted. It has been determined that the majority of the motorcycle couriers participating in the survey are male, single, and high school graduates, the majority of them are between the ages of 16-26, the majority of the motorcycle couriers have 1-5 years of experience, food orders from courier products and grocery orders are in the majority. It has been determined that there is a significant and positive relationship between the working conditions of the motorcycle couriers and their job satisfaction. It can be said that the working conditions of the motorcycle couriers affect the job satisfaction levels significantly and positively and that the job satisfaction levels will increase when the working conditions of the employees are improved and the employee is satisfied with the work environment. It has been determined that there is a significant and negative relationship between the working conditions of motorcycle couriers and their intention to leave. It has been determined that when the working conditions of the employees are not improved the performance of the employees in their work decreases and it can be said that this situation increases the intention of the employees to leave the job. The lack of studies examining the relationship between working conditions, job satisfaction and intention to leave in the national literature highlights the originality of this study.