Yüksek yağlı diyet ile beslenen ve tam kat deri defekti modeli oluşturulan sıçanlarda laktoferrinin araştırılması
Studying the effects of lactoferrin in rats fed high fat diet and formed full- thickness skin defect type
- Tez No: 777583
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SARPER BOZKURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Laktoferrin, süt protein ailesinin bir üyesi olup çok çeşitli biyoaktiviteleri bulunmaktadır. Bu çalışmada da laktoferrinin yara iyileşmesi üzerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla 48 adet 250-300 gram ağırlığında Erkek Sprague-Dawley (SD) Rat; Kontrol (K) (n =8), Tam kat deri defekti modeli (TK) (n =8), sığır laktoferrin (bLf) (n= 8) ve Yüksek Yağlı Diyet (YYD) + sığır laktoferrin (bLf) (n =8), Yüksek yağlı diyet (YYD)+Tam kat deri defekti modeli (TK) (n=8), YYD+Tam kat deri defekti modeli (TK) + sığır laktoferrin bLf (n=8) olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu ratlar standart pelet yemle ad libitum olarak beslenmiştir. Yüksek yağlı Diyet + bLf ve Yüksek yağlı diyet +Tam Kat deri defekti + bLf grubu ratlara, yüksek yağlı diyet ve sığır laktoferini yeme katılarak oral yol ile verilmiştir. Deneysel çalışmada tüm gruplarda 1., 4., 7., 10., 14., 17. ve 21. günlerde canlı ağırlık artışları ölçülmüştür. TK, YYD+ TK ve YYD+TK+ bLf gruplarına tam kat deri defekti modeli oluşturulmuştur. Tam kat deri defekti oluşturulan gruplardaki deney hayvanları, 1. ve 21. günde makroskopik olarak görüntülenip yara yüzey alanları ölçülerek karşılaştırılmıştır. 1. günde gruplar arasında herhangi anlamlı bir fark bulunamamışken, YYD+TK+bLf grubunun 21.
Özet (Çeviri)
Lactoferrin is a member of the family of milk proteins and possesses a vast array of bioactivities. This study investigated the effect of lactoferrin on wound healing. 48 male Sprague-Dawley (SD) rats weighing 250-300 grams were utilized: Control (C) (n =8), Full-thickness skin defect model (FTSD) (n =8), bovine lactoferrin (bLf) (n= 8) and High Fat Diet (HFD) + bovine lactoferrin (bLf) (n = 8), High-fat diet (HFD)+Full-thickness skin defect model Rats in the control group were fed regular pellet food ad libitum. Rats in the HFD + bLf and HFD+FTSD + bLf groups were administered high-fat diet and bovine lactoferrin orally. In the experimental investigation, all groups' body weight gains were measured on the first, fourth, seventh, tenth, fourteenth, seventeenth, and twenty-first days. For the FTSD, HFD+ FTSD, and HFD+ FTSD+ bLf groups, a full-thickness skin defect model was developed. The wound surface areas of experimental animals with full-thickness skin defects were compared on the first and twenty-first days using macroscopy and surface area measurements.