Manyetik katı faz ekstraksiyonu ile nikel ve kobalt tayininde biyokompozit kullanımı
Use of biocomposite in the determination of nickel and cobalt with magnetic solid phase extraction
  1. Tez No: 777590
  2. Yazar: RECEP ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DİVRİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Hızlı kentleşme ve sanayileşme sonucu toprak ve suda nikel, kobalt gibi ağır metallerin birikmesi sonucu su, hava ve toprak gibi çevresel etmenler kirlenir. Bu kirlilik ekolojik besin zincirinde toksisiteye sebep olur. Çevresel etmenlerde bulunan bu ağır metaller hem bitkileri hem de bu bitkiler yoluyla beslenen insan sağlığını tehdit eder. Bu sebeplerden dolayı su kalitesi ve çevreye olan etkilerinde, suda bulunan ağır metallerin analizi önem arz etmektedir. Bu çalışmada nikel ve kobalt iyonlarının aloe vera ile modifiye edilmiş yeni bir biyolojik partikül ile manyetik katı faz ekstraksiyonu ile önderiştirme yapılarak yöntem geliştirilmesi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayinleri amaçlanmıştır. Fe0 yüklü aloe vera biyopolimerin yapısal karekterizasyonu Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (ATR-IR), Enerji Dağılımlı X-ışını sepektroskopisi (EDS) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Katı faz materyali olarak 50 mg Fe0 yüklü aloe vera biyopolimer kullanıldı. Nikel ve kobalt iyonlarının kantitatif tutunmaları pH 7' de sağlanarak 0.5 mL, 1 M HNO3 ile kantitatif olarak elüe edildi. Çalışılan iyonlar için kantitatif geri kazanımın sağlandığı örnek hacmi 100 mL olarak bulundu. Bu sebeple zenginleştirme faktörü 200 hesaplandı.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid urbanization and industrialization, environmental factors such as water, air and soil are polluted as a result of the accumulation of heavy metals such as nickel, cobalt in soil and water. This pollution causes toxicity in the ecological food chain. These heavy metals in environmental factors threaten both plants and human health fed by these plants. For these reasons, analysis of heavy metals in water is important in water quality and its effects. In this study, it was aimed to develop a method by preconcentrating nickel and cobalt ions with a new biological particle modified with aloe vera by magnetic solid phase extraction and to determine them by flame atomic absorption spectrometry. The structural characterization of the aloe vera-ZVI biocomposite was investigated by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (ATR-IR), Energy Dispersive X-ray spectroscopy (EDS), and Scanning Electron Microscopy (SEM).50 mg Aloe vera-ZVI biopolymer was used as solid phase material. Quantitative adsorption of nickel and cobalt ions was ensured at pH 7, and they were quantitatively eluted with 0.5 mL, 1 M HNO3. The sample volume with quantitative recovery fort he studied ions was found to be 100 mL. In this case, the enrichment factor of 200 was calculated.