Absurdism in communication based on Albert Camus
Albert Camus üzerinden iletişimde absürdizm
  1. Tez No: 777591
  2. Yazar: GÜLBERK DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DALAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Philosophy, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Varoluşçuluk ve absürdizm akımının öncülerinden biri olan Albert Camus, Sisifos Söyleni adlı eseriyle absürdizmin sınırlarını belirleyerek anlamdan yoksun bir evrende, anlam arayışında olmayı“saçma”olarak tanımlamıştır. Ona göre insan; bir yandan hayatına değer katmaya çalışırken diğer yandan öleceğini bilir. Bu çelişki“absürt”ü ortaya çıkarır. Çünkü ölüm, insan için trajik bir sondur. Albert Camus'nün bir diğer absürt eseri, Yabancı adlı romanında uyumsuz bir duyarlılık hakimdir. Dünyanın saçma ve anlamsız olduğunu savunan Camus'nün bu romanı, 20. yüzyılın en önemli felsefe yapıtlarından biri olarak kabul edilir. Romanda yaşamın anlamsızlığı, çevreye ve kendine yabancılaşma ve aldırmazlık ön plandadır. Tüm dünyada çok ses getiren yapıtlara sahip olan Albert Camus, günümüz insanını çok iyi tanımış ve toplumlarda hali hazırda sürmekte olan yabancılaşma ve iletişimsizlik problemlerini 1942 yılında öngörülü bir şekilde dile getirmiştir. Yabancı adlı eserde absürt felsefe üzerine, Camus'nün diğer eserleri de ele alınarak yüksek lisans ve doktora düzeyinde çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların bazıları Camus'nün“saçma”felsefesi ile varoluşçuluğu karşılaştırarak ele almış, bazıları ise eserler bağlamında saçma kavramına değinmişlerdir.“Albert Camus Üzerinden İletişimde Absürdizm”başlıklı tez çalışmamda, Albert Camus'nün absürdizmi hikayeleştirerek anlattığı Yabancı adlı romanı ele alarak, absürtizmin doğurduğu yabancılaşma üzerinde durulmuş, sosyoekonomik, kültürel ve dijitalleşme gibi nedenler baz alınarak günümüz insanın kurduğu absürt iletişim ve yabancılaşma Derinlemesine Mülakat yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Albert Camus, one of the pioneers of existentialism and absurdism, identified the search for meaning in a meaningless universe as“absurd”by defining the limits of absurdism in his work The Myth of Sisyphus. According to him, a person knows that he will die while trying to add value to his life. This contradiction brings out the“absurd”. Because death is a tragic end for Man. Another absurd work of Albert Camus, The Stranger is dominated by an incongruous sensibility. This novel of Camus, who argues that the world is absurd and meaningless, is considered one of the most important works of philosophy of the 20th century. The meaninglessness of life, alienation from the environment and oneself, and indifference are at the forefront in the novel. Albert Camus, who has very influential works all over the world, knew today's people very well and expressed the problems of alienation and lack of communication in societies in a foresight way in 1942. In The Stranger, studies on absurd philosophy were carried out at the level of master's degree and doctorate, by considering other works of Camus. Some of these studies have dealt with Camus' philosophy of“absurd”by comparing existentialism, while others have touched on the concept of absurd in the context of the works. In my thesis titled“Absurdism in Communication Based on Albert Camus”, I focused on the alienation caused by absurdism by taking Albert Camus's novel The Stranger, which tells the story of absurdism, and examined the absurd communication and alienation of today's people by using In-depth Interview method, based on reasons such as socioeconomic, cultural and digitalization.