İş tatmini ve iş performansı üzerinde uyku kalitesinin etkisi
The effect of sleep quality on job satisfaction and job performance
  1. Tez No: 777632
  2. Yazar: HALİL DOĞAN ASMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada iş tatmini ve iş performansı üzerinde uyku kalitesinin etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında toplam 300 kişiden veri toplanmıştır. Katılımcılar iş performansı ölçeğinden 3.54±1.30 puan elde etmiş olup bu da iş performansı düzeyinin ortalamanın üzerinde olduğunu göstermektedir. Kadın katılımcıların erkek katılımcılara göre iş performansı ölçeğinden elde ettikleri ortalama puanın anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of sleep quality on job satisfaction and job performance. The sample of the study consists of healthcare professionals who voluntarily agree to participate in the study. Within the scope of the study, data were collected from a total of 300 people. Participants got 3.54±1.30 points from the job performance scale, which indicates that their job performance level is above the average. It was seen that the average score of the female participants from the job performance scale was significantly higher than the male participants.