Balın listeria monocytogenes suşları üzerindeki antimikrobiyel etkisinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial activity of honey on listeria monocytogenes strains
- Tez No: 777672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞANLIBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada; Adana, Ankara, Artvin ve Mersin illerinden temin edilen, türleri süzme çiçek balı, petekli çiçek balı, akasya balı, ve çam balı olarak değişiklik gösteren 40 adet bal örneğinin tüketime hazır gıdalardan izole edilen 29 adet Listeria monocytogenes suşuna karşı gösterdikleri antimkrobiyel aktivite kuyu difüzyon yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Bal örneklerinin %100 ve %50'lik konsantrasyonlarının 0,5 Mc Farland (yaklaşık 108 KOB/mL) bulanıklık değerinde hazırlanan L. monocytogenes suşlarına karşı oluşturdukları inhibisyon zon çapları 0 ile 4,8 cm aralığında ölçülmüştür. Bal türlerinin %100'lük konsantrasyonlarının %50 oranında seyreltilmesi ile antimikrobiyel etkinliklerinde azalma gözlemlenmiş ve bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bal türlerinin antimikrobiyel etkinliklerinin birbirleri ile kıyaslanmasında türler arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial activity of 40 honey samples obtained from Adana, Ankara, Artvin and Mersin provinces, varying as blossom homey, comb honey, acacia honey and pine honey against 29 Listeria monocytogenes strains isolated from ready-to-eat foods were determined by using well diffusion method. The inhibition zone diameters 100% and 50% concentrations of honey samples created against L. monocytogenes strains at a 0,5 Mc Farland turbidity value (approximately 108 KOB/mL) were measured in the range of 0 to 4,8 cm. With the dilution of 100% concentrations of honey species by 50%, a decrease in antimicrobial activity was observed and this decrease was found to be statistically significant. Comparing the antimicrobial activities of honey species with each other, no statistically significant difference was observed between species.