Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Libya soruşturması
International Criminal Court investigation in Libya
  1. Tez No: 777690
  2. Yazar: NÜVEYBA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM İZZET KÜLÇÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmada, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)'nin yargı yetkisini harekete geçirme yollarından biri olan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin havale yetkisini kullanması ile başlayan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Libya soruşturması hakkında verilen kararlar incelenecektir. İlk olarak, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisi, Güvenlik Konseyi'nin havalesi halinde taraf olmayan devlet açısından kabul edilebilirlik şartları ve adli iş birliği bağlamında Roma Statüsü ve BM Sözleşmesi çerçevesinde analiz edilecektir. İkinci bölümde, Libya'da 2011 yılında Kaddafi rejimine karşı çıkan isyan ve devamında yaşanan olayların arka planı ve başta 1970 sayılı karar olmak üzere BM Güvenlik Konseyi'nin konuya ilişkin kararları incelenecektir. Ardından, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Libya soruşturmasına ilişkin olarak verdiği kararlar ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Son olarak, Libya soruşturmasında verilen kararlar Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Güvenlik Konseyi ilişkisi çerçevesinde analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, decisions about the Libya investigation of the International Criminal Court, which is started with the use of the United Nations (UN) Security Council's referral power that is one of activating the jurisdiction of the International Criminal Court were examined. Firstly, the jurisdiction of the International Criminal Court was analyzed within the Rome Statute and the UN Convention in the scope of the conditions of admissibility and judicial cooperation for the state that is not a state party in the case of the Security Council's referral. Secondly, the background of the rebellion against the Gaddafi regime in Libya in 2011, the incidents that followed, and the resolutions of the UN Security Council on the subject, especially Resolution 1970, were examined. Then, the decisions of the International Criminal Court regarding the Libya investigation were discussed in detail. Finally, the decisions made in the Libya investigation were analyzed within the framework of the relationship between the International Criminal Court and the Security Council.