Punktum stenozu hastalarında'Kanaliküler Üçgen Flepli' tekniği ile 'Üçgen Üç Kesili' punktoplasti tekniği sonuçlarının preoperatif ve postoperatif ön segment optik koherens tomografi ile karşılaştırılması
Comprasion of the 'Canalicular Triangular Flap' punctoplasty and the 'Triangular Three Snip' punctoplasty technique with preoperative and postoperative anterior segment optic coherence tomography results in punctum stenosus
- Tez No: 777700
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TAŞKIRAN ÇÖMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Punktum stenozuna bağlı epifora şikayeti olan hastalarda, lakrimal mukozanın korunduğu 'Kanaliküler üçgen flepli punktoplasti' ile lakrimal mukozanın eksize edildiği 'Üçgen Üç Kesili punktoplasti' ile opere edilen hastaların takip sonuçları ve başarı oranları ön segment Optik Koherens Tomografi (OKT) verileri ile değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Eylül 2021 ve Haziran 2022 tarihleri arasında kliniğimiz okuloplasti bölümüne epifora şikayeti ile başvurmuş olup punktum stenozu tanısı alan ve kanaliküler üçgen flepli veya üçgen üç kesili punktoplasti uygulanan, en az 6 aylık takibi olan hasta dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, dahil edilen taraf, geçirilmiş cerrahi öyküsü, antiglokomatöz kullanım varlığı, eşlik eden ek kapak patolojileri ve muayene bulguları, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1,3,6. aylardaki Munk epifora skoru, punktum tıkanıklık derecesi, ön segment OKT ve infrared çekim kullanılarak ölçülen punktum çapı, punktum açıklık alanı, eksternal punktum genişliği (EPG), internal punktum genişliği (İPG), vertikal kanalikül derinliği (VKD), punktumdaki gözyaşı seviyesi (PGS) değerleri kaydedilerek, iki cerrahi teknik karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In patients with epiphora due to punctal stenosis, the follow-up results and success rates of patients operated with the 'Canalicular triangular flap punctoplasty' in which the lacrimal mucosa was preserved and the 'Triangular Three Snip punctoplasty' in which the lacrimal mucosa was excised were evaluated with anterior segment Optical Coherence Tomography (OCT) datas. Materials and methods: Between September 2021 and June 2022, the files of patients who were admitted to the our oculoplasty department with the complaint of epiphora, who were diagnosed with punctal stenosis and underwent canalicular triangular flap or triangular three-snip punctoplasty with a follow-up of at least 6 months were retrospectively evaluated. Age, gender, laterality, previous surgical history, antiglaucomatous drops use, eyelid pathologies and biomicroscopic examination, preoperatively and 1,3,6 months postoperatively Munk epiphora score, grade of punctal stenosis, punctum measurement datas such as punctum diameter, punctal area, external and internal punctal width, vertical canaliculus depth, punctum fluid level which were measured by anterior segment OCT and infrared images, were recorded and the two surgical techniques were compared.