شعراء قبيلة بني تغلب في العصرين الأموي والعباسيشخصياتهم الأدبية ودراسة أشعارهم
Emevi ve Abbasi dönemlerinde Benî Tağlib şairlerinin edebi kişilikleri ve şiirlerinin tahlili
- Tez No: 777704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, Emevî ve Abbasî dönemlerinin önemli kabilelerinden biri olan Tağlib kabilesinin şiir ve şairleri araştırılmaktadır. Tağlib kabilesinin şairleri, Emevî ve Abbasî dönemi edebiyatında önemli bir rol oynamış şairlerdendir. Bilindiği gibi Arap edebiyatının her alanında Arap şiiri büyük önem taşımaktadır. Tağlib kabilesi ise bilinen Arap kabilelerinden biri olup köklü bir tarihe sahiptir. Kabilenin cahiliye dönemi savaşlarında büyük rol oynamış mensupları olduğu gibi şiir alanında büyük ün salmış mensupları da bulunmaktadır. Bu durum bizi, araştırma konusu kabilenin şairlerini araştırarak şiirlerini incelemeye ve hayat hikayelerinin yanı sıra şiirlerindeki konu ve temaları, ayrıca kendi kabileleri ile ilgili konuları ele almaya itmiştir. Özellikle araştırma konusu kabilenin Emevî ve Abbasî dönemlerindeki durumu ile ilgili herhangi bir bağımsız araştırma bulunmaması da Tağlib kabilesinin şairlerini ele alarak başta gelen şiirlerini ve bu şiirlerinde işledikleri övgü, yergi, övünme, ağıt, aşk ve tasvir gibi konu ve temaları araştırmanın konusunu teşkil etmiştir. Bu şairlerin önde gelenleri, Arap şairlerinin en önemlilerinden biri olan Tağlibli Ahtal, yine Tağlibli Ebu Firâs el-Hamdanî, İbn el-Hayyât, Kâ'b b. cuâil, A'şâ Benî Tağlib, el-Attâbî ve benzeri şairlerdir. bu şairleri araştırmada ele alıp haklarında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine and track the poetry and poets of one of the important Arab tribes in the both Umayyad and Abbasid eras, namely Bani Taghlib tribe. Moreover, the poets of this tribe had an important and prominent role in the Umayyad and Abbasid literature. It is well known that Arabic poetry had great importance in Arabic literature in its various eras, and the Taghlib tribe is one of the famous Arab tribes with a long history and has men who had a great role in the wars of ignorance, and it has poets no less important than the men who defend it in wars. Here, this is what drew our attention to the research and investigation of the poets of this tribe and the knowledge of their poems, lives, the features and topics of their poetry and what is related to their own tribe, especially in the Umayyad and Abbasid eras, which were not addressed independently. Therefore, we discussed the poets of the Taghlib tribe and presented its most prominent poets and poetic themes of praise, irony, pride, lament, spinning and description regarding the most important of them like Al-Akhtal, Abu Firas Al-Hamdani, Aasha Bani Taghlib, Kaab Ibn Juayl and others whom we will mention and review in this study.