اللون ودلالته عند شعراء مدينة حديثة
Hadîse kentinin şairleri arasında renk ve anlamı / The semiotics of color in the poets of a city of Haditha
- Tez No: 839563
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCEBBAR KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
(Hadîse Kentinin Şairleri Arasında Renk Ve Anlamı) başlıklı çalışmamız, renk ve şiir arasındaki anlamsal ilişkiyi tanımayı, doğal ve doğal olmayan görünüşlerinde kullanılan renk terimlerini analiz etmeyi ve renk ile şiir arasındaki işaretlerin alakasını keşfetmeyi ve yine kullandıkları renkler kapsamında şairlerin psikolojilerine yansımalarının gerçekliğini bulmayı amaçlamaktadır. Giriş niteliğindeki bir tanıtımla başlatılan tez çalışmasında; Hadisiyye şehri ve şairlerinden, şiirin resimle ilişkisi üzerinden renklerin biçim ve şiirdeki ilişkisinden, ardından renkler ve bunların bölümlerinden bahsedildi. Daha sonra Hadisiyye şiirindeki canlı ve cansız renk sembolizmleri tahlil edildi ve bu bölüm çalışmanın kalbi oldu. Sonrasında tek rengin etkisi veya aynı anda birçok rengin etkisi üzerinden renklerin psikolojik çağrışımlarına geçildi. Nihayetinde tezin hedefininin ayrıntılarını açıklayan bir sonuç listesiyle çalışma sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Our study, entitled (Color and its Meaning among the Poets of Haditha City), aims to know the semantic relationship between color and poetry, and to attempt to analyze the color terms used in natural and unnatural phenomena, and to find the reality of the psychological reflections of poets through the colors they use. After the introductory introductions, the study began by talking about the city of Haditha and its poets, then the relationship of color in form and poetry, through the relationship of poetry to painting, and then talking about colors and their divisions. We analyzed the living and inanimate color symbolisms in Haditha's poetry, and this chapter was the heart of the study. Then we moved to the psychological connotations of colors, through the effect of one color, or the effect of many colors at the same time, and after that we concluded with a list of results that explain the details of the goal. From the message.