Indicators of language-related challenges in job prospects of English medium instruction graduates of higher education
Öğretim dili İngilizce olan yükseköğretim kurumları mezunlarının iş beklentilerinde dil becerilerine dayalı zorlukların göstergeleri
  1. Tez No: 777717
  2. Yazar: EZGİ TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İngiliz dilinde öğretimin küresel ölçekte genişlemesi, dil becerilerinde yaşanan zorluklar ve öğrencilerin iş beklentileri gibi bir dizi kaygıya sebep olmuştur. Bu araştırma, İngiliz dilinde eğitim yapan mühendislik fakültesi mezunlarının program içinde en çok hangi İngilizce dil becerisini zorlayıcı olarak algıladıklarını, hazırlık programına katılan ve katılmayan mühendislik fakültesi mezunlarının dil becerisi zorluklarına ilişkin farklı algılara sahip olup olmadığını ve İngiliz dilinde eğitim yapan mühendislik fakültesi mezunlarının öğrenci deneyimlerinin kariyerleri üzerindeki etkisini belirlemek için tasarlanmıştır. Bu araştırma için ana veri toplama aracı iki bölümden oluşan bir ankettir. Bu anket, sınırlı bir örneklemle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle desteklenmiştir. Araştırmanın sonuçları, konuşma ve yazmanın İngiliz dilinde öğretim yapan mühendislik fakülteleri mezunları tarafından en zorlayıcı dil becerileri olarak algılandığını ve hazırlık okuluna katılan mezunlar ile katılmayan mezunların öğretim hayatlarında karşılaştıkları yabancı dil becerileri zorluklarına ilişkin algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Bunlara ek olarak, bu araştırmanın bulguları mezunların öğretim hayatlarında karşılaştıkları dil becerileri zorluklarına ilişkin algılarının kariyerleri üzerinde istatistiksel bir etkiye sahip olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The expansion of EMI on a global scale has led to a number of concerns, such as language-related challenges and job prospects of students. This research was designed to determine which English language skill EMI engineering graduates perceive as the most challenging within the program; whether EMI engineering graduates who attended the preparatory school and those who did not participate in the preparatory school have different perceptions of language skill challenges; and how the student experiences of EMI engineering faculty graduates affect their careers. The major data collection instrument for this research was a two-part questionnaire. This questionnaire was supplemented with semi-structured interviews with a limited sample. The findings of the research showed that speaking and writing are perceived to be the most challenging language skills by EMI graduates, and there was no statistically significant difference between the perceptions of EMI graduates who attended preparatory school and those who did not in terms of the language skills challenges they encountered in EMI programs. In addition, the findings indicated that the perceptions of EMI graduates regarding the language skills challenges they faced in EMI programs have no statistical effect on their careers.