Türkiye'de evden çalışan sanal takım üyelerinin örgütsel bağlılık algısı üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the percevied organizational commitment of virtual team members working from home in Turkey
- Tez No: 777733
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde Covid-19 salgınının etkisi ile önemi artan evden/uzaktan çalışma düzenleri ve sanal takım modellerinin gelecekte daha da popüler hale gelmesi ve geleneksel çalışma düzenlerinde değişimler yaratması beklenmektedir. Bu sebeple birçok kuruluş için mevcut çalışma düzenlerinin değişimi ve adaptasyonu niteliği taşıyan bu süreçlerin yönetimi bazı zorluklar ve bilinmezlikler içermektedir. Bu araştırma salgın döneminde milyonlarca kişiyi etkileyen gelecekte de daha çok etkilemesi beklenen evden çalışma modeli ve mevcut durumda bu modelde çalışan sanal takım üyelerinin şartlarını algılamaya ve kurumlar için oldukça önemli sonuçlara işaret eden örgütsel bağlılık algılarını değerlendirmeye yönelik bir çalışmadır. Çalışmanın kapsamı doğrultusunda bu çalışmada evden çalışan sanal takım üyelerinin örgütsel bağlılık algısına yönelik keşfedici bulgular elde etmek ve bu çalışma modelinin verimli yönetimi noktasında tavsiyeler geliştirmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda nitel araştırma yöntemi kullanılan çalışmada çoğunluğu 2 sene ve üzeri süredir evden çalışan sanal takım üyesi 8 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilerek veriler toplanmış ve bu veriler MAXQDA 2022 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularında, evden çalışma modelinin örgütsel bağlılık algısı ile bazı şartlar altında ilişkili olduğu ve bu ilişkinin iki yönlü de olabileceği sonucu elde edilmiştir. Bu doğrultuda katılımcıların katkıları ile evden çalışan sanal takım üyelerinin karşılaştıkları olumlu ve olumsuz yönetim uygulamalarına dikkat çekilmiş ve bu uygulamaların çalışan bakış açıları ile değerlendirilmesi neticesinde geleneksel çalışma modellerinden farklı çalışma modellerinin yönetimi noktasında tavsiyeler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is expected that home/remote working arrangements and virtual team models, which have increased in importance with the impact of the Covid-19 pandemic, will become even more popular in the future and create changes in traditional working patterns. For this reason, this process, which means the differentiation of existing working conditions for many organizations due to the competitive advantages it provides, it includes some difficulties and uncertainties at the point of management of this working models. This research is a study on the working from home model, which affected millions of people during the pandemic period, which is expected to affect more in the future, and the perceived organizational commitment of the virtual team members working in this model. In line with the scope of the study, in this study, it is aimed to obtain exploratory findings about the organizational commitment of virtual team members who working from home and to develop recommendations about the efficient management of this working model. In this context, qualitative research method was used and data were collected by conducting interviews with 8 participants who are virtual team members, most of whom have been working from home for 2 years or more, and these data were analyzed with the MAXQDA 2022 program. In the findings of the study, it was concluded that the working from home model was related to the perceived organizational commitment under some conditions and this relationship could be bidirectional. In this direction, recommendations have been developed for the management of virtual team members who working from home with the contributions of the participants.