Öğretmen adaylarının Covid-19 pandemisi döneminde uygulanan uzaktan eğitim sürecindeki ders çalışma ve ödev yapma durumlarının incelenmesi
Examining the status of teacher candidates studying and doing homework in the distance and hybrid education process applied during the Covid-19 pandemic period
  1. Tez No: 777751
  2. Yazar: SENEM DEBBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
2020 yılı Mart ayından itibaren tüm dünyada sağlıktan, ekonomiye, sosyal yaşamdan spora kadar pek çok alanda insanların ve toplumların yaşamını olumsuz yönde etkileyen Covid-19 Pandemisi eğitim öğretim faaliyetlerinin de kesintiye uğramasına neden olmuştur. Pandeminin etkilerinin Türkiye'de de çok yoğun bir şekilde görülmesi ve vaka sayısının hızla artması sebebiyle 2020 Mart ayının sonundan itibaren hem Millî Eğitim Bakanlığı hem de Yükseköğretim Kurulu tüm eğitim kademelerinde zorunlu acil uzaktan eğitime geçilme kararı almıştır. Uzaktan eğitime geçiş ile birlikte öğrencilerin eğitim hayatlarında pedagojik, sosyolojik ve psikolojik bakımdan bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişiklikler arasında yer alan öğrencilerin bu süreçte ders çalışma alışkanlıkları ve ödev yapma durumlarının değişip değişmediği ve nasıl olduğunu onların görüşlerine dayalı olarak incelemek bu araştırmanın amacını oluşturmuştur. Çalışma hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerine dayalı karma yöntem araştırma desenine göre tasarlanmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu 2021-2022 yılında Mersin Üniversitesi eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği 'ne devam eden 206 öğretmen adayı oluşturmuştur. Çalışma grubunda yer alan öğretmen adaylarına nicel verileri toplamak için, öğretmen adayları ile ilgili demografik bilgileri toplamaya yönelik“kişisel/demografik bilgiler formu”ile katılımcıların Pandemi döneminde uygulanan acil uzaktan eğitim sürecinde ders çalışma ve ödev yapma durumlarını belirlemek amacıyla“ders çalışma ve ödev yapma durumlarını belirleme formu”uygulanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile odak grup görüşmesi yapılarak toplanmıştır. Geçerlik ve güvenirlik işlemlerinin ardından elde edilen verilerden nicel olanlar SPSS 22 İstatistik Programında analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, katılımcı öğretmen adaylarının Pandemi sürecinde en çok yaşadıkları sorunlar; internete erişim veya bağlantı problemleri, ev ortamının uzaktan eğitime uygun olmaması, öğretim elemanları ile sağlıklı iletişim kuramadıkları, ödevler için kaynaklara ulaşamama, fazla ödev verilmesi, teknolojik sorunlar/aksaklıklar, derslere odaklanamama, çevrim içi (online) derslere isteksiz katılma ve uzaktan işlenen derslerin yeterince verimli geçmemesi olmuştur. Yapılan t testi sonucunda katılımcıların ders çalışma ve ödev yapma durumları 3 (üç) maddede cinsiyet açısından anlamlı düzeyde farklılaşırken, öğrenim görülen sınıf düzeyine göre ise maddelerden büyük çoğunluğunda anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Nitel verilerden elde edilen bulgulara göre ise öğretmen adaylarının çoğunluğunun uzaktan eğitimden pek verim alamadığı ve yüz yüze eğitimi tercih ettiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bilgilerden hareketle uzaktan eğitim sürecinde öğretmen adaylarına verilen ödevlerin miktarının azaltılması, öğretmen adaylarının daha fazla kaynağa ulaşması konusunda yol gösterici olunması ve uzaktan eğitimde uygulanan eğitim öğretim faaliyetlerinin etkileşimi arttırıcı etkinliklerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since March 2020, the Covid-10 Pandemic, which has negatively affected the lives of people and societies in many areas from health to economy, from social life to sports, has also caused the interruption of education and training activities. Due to the intense effects of the pandemic in Turkey and the rapid increase in the number of cases, both the Ministry of National Education and the Council of Higher Education have decided to switch to compulsory emergency distance education at all education levels as of the end of March 2020. With the transition to distance education, some changes have occurred in the educational life of students in terms of pedagogical, sociological and psychological. The purpose of this research is to examine whether and how the study habits and homework status of the students, who are among these changes, have changed in this process, based on their opinions. The study was designed according to the“mixed methods research design”based on both quantitative and qualitative research methods. The research group of the study consisted of 206 teacher candidates who continued to Mersin University Education Faculty Classroom Teaching and Preschool Teaching in 2021-2022. In order to collect quantitative data for the prospective teachers in the study group, a“personal/demographic information form”was used to collect demographic information about the prospective teachers, and a“study and homework status”was used to determine the participants' study and homework status during the emergency distance education process applied during the Pandemic period. determination form" was applied. Qualitative data of the research were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher and by conducting focus group interviews. Quantitative data obtained after validity and reliability procedures were analyzed in SPSS 22 Statistical Program. Qualitative data were analyzed by descriptive analysis. According to the findings, the most common problems experienced by the participant teacher candidates during the Pandemic process; Internet access or connection problems, home environment not suitable for distance education, not being able to communicate well with the instructors, not being able to access resources for homework, giving too much homework, technological problems/glitches, not being able to focus on lessons, reluctant participation in online classes, and insufficient distance learning. has not been efficient. As a result of the t-test, it was observed that while the study and homework status of the participants differed significantly in terms of gender in 3 (three) items, there was a significant difference in most of the items according to the level of education. According to the findings obtained from the qualitative data, it was seen that the majority of teacher candidates could not get much efficiency from distance education and preferred face-to-face education. Based on the information obtained from the research, it is recommended to reduce the amount of homework given to teacher candidates in the distance education process, to guide teacher candidates to reach more resources, and to support education and training activities applied in distance education with activities that increase interactivity.