İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerinin 'Oyunlaştırma' etkinlikleri ile geliştirilmesi üzerine bir eylem araştırması
An action research on improving the English speaking skills of primary school 3rd grade students through 'Gamification' activities
  1. Tez No: 777756
  2. Yazar: SENEM BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Eylem araştırması olarak desenlenen bu tez çalışması kapsamında, aynı zamanda İngilizce öğretmeni olan araştırmacı, İlkokul 3. Sınıf öğrencilerinin konuşma becerilerini oyunlaştırma aktiviteleri ile geliştirmeyi amaçlamıştır. Çalışmanın örneklemini, araştırmacının öğretmen olarak çalıştığı, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin Arpaçbahşiş beldesinde yer alan bir devlet ilkokulunda, 3 farklı şubede öğrenim gören 3. sınıf öğrencileri (N=46) oluşturmuştur. 3 döngülü olan eylem araştırması sürecinde, öğrenciler farklı oyun elementleri içeren oyunlaştırma etkinliklerine katılmışlardır. Süreç boyunca, uygulanan oyunlaştırma etkinliklerinin öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerinin gelişimine ve onların duygu durumlarına etkisi incelenmiştir. Veri toplamak için Herrera ve Sol Cruz (2012) tarafından geliştirilen, Buckingham ve Stott Alpaslan (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ve 3. sınıflar İngilizce dersi için kullanılan Konuşma Ölçme Aracı (Speaking Assessment Rubric), öğretmen ve öğrenci günlükleri ile öğrenci görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, betimsel analiz ve açık kodlama yoluyla analiz edilmiştir. Betimsel analiz sonuçları, konuşma performansı ön-ölçümler sonucunda, öğrencilerin büyük çoğunluğunun konuşma performanlarının 0. Seviyede belirlendiğini; konuşma performansı son-ölçümler sonucunda ise öğrencilerin büyük çoğunluğunun 2, 3 ve 4. Seviyelerde belirlendiğini göstermiştir. Ancak, bu sonuçlara göre az sayıda öğrencinin konuşma performansı ön-ölçümler ve son-ölçümler sonucunda 0. Seviye olarak belirlenmiştir. Öğrenci ve öğretmen günlükleri ile öğrenci görüşme sonuçları, öğrencilerin duygu durumlarının kullanılan oyun elementlerine göre değiştiğini göstermiştir. Ayrıca, yine bu sonuçlara göre, elenme ve ödül alamama korkusu nedeniyle öğrenciler, oyunlaştırma etkinlikleri sürecinde İngilizce konuşmaya çekinmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, which is designed as an action research, the researcher, who is also an English teacher, aimed to improve the speaking skills of 3rd grade students through gamification activities. The sample of the study consisted of 3rd grade students (N=46) studying in 3 different classroom branches in a public primary school located in Arpaçbahşiş town of Erdemli, district of Mersin province, where the researcher works as a teacher. In the 3-cycle action research process, the students participated in gamification activities that included different game elements. During the process, the effects of gamification activities on the development of students' English speaking skills and their emotional states were examined. The Speaking Assessment Rubric, which was developed by Herrera and Sol Cruz (2012), adapted into Turkish by Buckingham and Stott Alpaslan (2017) and used for 3rd grade English lessons, teacher and student diaries, and a student interview form were used to collect data. The data were analyzed through descriptive analysis and open coding. The results of the descriptive analysis showed that the speaking performance of the majority of the students was determined at level 0 as a result of the speaking performance pre-measurements; speaking performance post-measurements showed that the majority of students were determined at levels 2, 3 and 4. However, according to these results, the speaking performance of a small number of students was determined as level 0 as a result of pre- and post-measurements. Student and teacher diaries and student interview results showed that students' emotional states changed according to the game elements used. In addition, according to these results, the students hesitated to speak English during the gamification activities due to the fear of being eliminated and not getting an award.