Xml access control
Xml giriş kontrolü
- Tez No: 777796
- Danışmanlar: PROF. DR. RAJEEV RAMAN, DR. STUART KERRİGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leicester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Genişletilebilir Biçimlendirme Dili (XML) çok amaçlı metin tabanı olarak biçimlendirilmiştir. Verilerin depolanmasında, aktarımında ve islenmesinde kullanılır. XML Giriş Kontrolü bilgi güvenliği ile alakalıdır. Bu calışmada, bir rol taban modeli geliştirildi. Bu model üç ana bölüm içermektedir: yetki tabanı, kural tabanı ve belge tabanı. Kural tabanı bu calısmanın en onemli ve en zor bölümüdür. Ayrıca bu calışmada bir kural dili tasarlanıp geliştirildi. Bu kural dili bu calışmadaki en önemli katkıdır. Ek olarak, cıkış XML dosyası oluşturuldu. Her bir kullanıcı için verilere erişim değerlendirmesi gerçekleştirildi. Bu değerlendirme de kullanıcıların verilere olan erişim yetkileri kullanıcıların iş yerindeki pozisyonlarına göre sınırlandırıldı. Bu kural değerlendirmesi kullanıcının cıkış XML dosyasına erişmesi için yetkisinin olup olmadığına karar verir. Buna ek olarak, bir yönetim paneli oluşturuldu. Bu panel sayesinde, üst düzey yönetici tarafından kullanıcılar kullanıcı tablosuna ve kurallar kural tabanına eklendi. Bu calışmada, üst düzey yöneticiler kullanıcı bilgilerini modifiye etme hakkına sahiptir. Bu calışmanın amacı kullanıcıların verilere erişimini kullanicilarin yetkilerine göre sınırlandırmak ve kural tanımlayabilmek için bir araç (gereç) oluşturmaktır. Ayrıca birden fazla senaryo ile kullanılabilmesini saglamak ve kompleks, mantıksal kural kümeleri oluşturabilmektir. Bu calismanin sonunda, iki farklı senaryo uygulandı, XML giriş kontrol sistemi oluşturuldu ve bilgi güvenliği sağlandı.
Özet (Çeviri)
Extensible Markup Language (XML) is a multi-purpose text-based format used for the storage, transmission and manipulation of data. XML Access Control is related to information security. In this study, a role(s) based access control model is used to develop a complete system. The system is created using three main parts: the credential base, the rule base and the document base. The rule base is the most important and most difficult part of this study. This study designs and develops the rule language. This is the main significant contribution to this access control system. In addition, the output XML file is created. A policy evaluation is also carried out whereby each policy is evaluated in terms of whether it is valid for the subscriber. The rule evaluation decides whether or not subscribers are able to reach the output XML files. Moreover, an administration panel is created. Subscribers and policies can be added to the relevant credential table and rule base through the administration panel, respectively. Administrators can modify subscriber information. The aim of this study is to limit access to information regarding subscribers' authority and to create a tool describing the rules. The objective of this study is to work within a number of scenarios and create a complex and logical set of rules. By the end of the project, two different scenarios are applied, an XML access control system is created and the goal of ensuring information security is achieved.