Azerbaycan Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu hükümet sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of government systems of The Republıc Of Azerbaijan and The Russian Federation
  1. Tez No: 777830
  2. Yazar: MİKAYİL MURADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAY ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde 1993 yılında kabul edilen Rusya Federasyonu ve 1995 yılında referandum yoluyla kabul edilen Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasaları dikkate alınarak her iki ülkenin hükumet sistemleri araştırılmıştır. Günümüzde Anayasa Hukuku hükumet sistemlerini üç kategoride incelemektedir. Bunlar başkanlık sistemi, parlamenter sistem ve yarı başkanlık sistemidir. Ancak son yıllarda başkanlık ve parlamenter sistem arasında benzerliği olan başkanlık konumu için yeni bir dördüncü kategori oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada aynı coğrafyanın iki ülkesi olan ve yıllarca SSCB'de aynı sistemle yönetilen iki devletin bağımsızlık sonrası kabul ettikleri hükumet sistemleri tanımlanmaya çalışılmıştır. Her iki ülke her ne kadar farklı sistemler benimsemiş olsalar da yönetim şekillerinde benzerlikler ve farklılıklar araştırılmıştır. Bu ülkelerin sistemlerinde başkanlık makamının daha önemli konumda olduğu görülmüştür. Dolayısıyla hükümet sistemlerinin Başkanlık, Parlamenter, Yarı Başkanlık ya da dördüncü kategori olan hiper başkanlık, süper başkanlık ve karma hibrit sistemlerden hangisine tekabül ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the government systems of both countries were investigated, taking into account the Constitutions of the Russian Federation, which was adopted in 1993, and of the Republic of Azerbaijan, which was adopted through a referendum in 1995. Today, Constitutional Law examines government systems in three categories. These are the presidential system, the parliamentary system and the semi-presidential system. However, in recent years, a new fourth category has been tried to be created for the presidential position, which is similar to the presidential and parliamentary system. In this study, the government systems adopted by the two states of the same geography, which were ruled by the same system in the USSR for years, were tried to be defined. Although both countries have adopted different systems, similarities and differences in management styles have been investigated. It is aimed to reveal that the systems in which the presidential office is seen to be more important in the systems of these countries are Presidency, Parliamentary, Semi-Presidential or the fourth category, hyper-presidential, super-presidential and mixed hybrid systems.