Meme kanseri taraması için başvuran kadınların meme kanserine ve taramalarına ilişkin bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının belirlenmesi
Determining the knowledge levels and practices of women applyi̇ng for breast cancer screening on breast cancer and screening
- Tez No: 777862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Meme kanseri tüm kanserler içinde ilk sırada görülmesi nedeniyle kadınlarda ciddi endişelere neden olmaktadır. Bu araştırma, meme kanseri taraması için başvuran kadınların meme kanserine ve taramalarına ilişkin bilgi düzeylerini ve uygulamalarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı kesitsel tipte olup, evrenini Irak'ta Al-Hussein Devlet Eğitim Hastanesi Meme Kanseri Merkezi'ne meme kanseri taraması için başvuran kadınlar oluşturmuştur. Bu çalışma 1 Şubat 2022 – 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında Irak'ta Al-Hussein Devlet Eğitim Hastanesi Meme Kanseri Merkezi'ne başvuran 130 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, kadınların sosyo-demografik özelliklerine ve meme kanseri tarama ve uygulamalarına ilişkin sorular içeren bir anket formu kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), Bağımsız Örneklem t testi ve One Way ANOVA analizleri kullanılmıştır. Araştırmada kadınların %26,4'ü 46-55 yaş aralığında, 83,7'si evli, %53,1'i ev hanımı, %30,8'i lisans eğitimine sahip, %53,1'inin 1-5 arasında çocuk sahibi olduğu, %85,4'ünün emzirme deneyimi olduğu ve %36,2'sinin 13-18 ay aralığında emzirdiği, %84,6'sının 11-14 yaş aralığında ilk adetini olduğu ve %65,1'inin menapoza girmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since breast cancer is the first among all cancers, it causes serious concerns in women. This study was conducted to determine the level of knowledge and practices of women applying for breast cancer screening about breast cancer and screening. This study is of descriptive cross-sectional type and its population consists of women who applied to Al-Hussein State Training Hospital Breast Cancer Center in Iraq for breast cancer screening. This study was conducted with 130 women who applied to Al-Hussein State Training Hospital Breast Cancer Center in Iraq between February 1, 2022 and August 31, 2022. The data of the study were collected by face-to-face interview method, using a questionnaire containing questions about women's socio-demographic characteristics and breast cancer screening and practices. Frequency analysis (number, percentage, mean), Independent Sample t-test and One Way ANOVA analyzes were used in the analysis of the data collected within the scope of the research. In the study, it was determined that 26.4% of the women were between the ages of 46-55, 83.7% were married, 53.1% were housewives, 30.8% had undergraduate education, 53.1% were between 1-5 years old. had children, 85.4% had breastfeeding experience, 36.2% breastfed between 13-18 months, 84.6% had their first menstruation between the ages of 11-14 and 65.1% did not enter menopause detected.