40-69 yaş arasındaki kadınlarda meme kanseri bilgi düzeyinin ve sağlık okuryazarlığının meme kanseri tarama davranışlarına etkisi
The effect of breast cancer knowledge levels and health literacy on breast cancer screening behaviours in women aged 40-69
- Tez No: 909486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Meme kanseri tüm dünyada ve Türkiye'de kadınlarda en sık görülen kanser olsa da taramalara katılım istenen düzeyde değildir. Çalışmamızda 40-69 yaş arası kadınların, meme kanseri bilgi düzeylerinin ve sağlık okuryazarlığının meme kanseri tarama davranışlarına etkisinin incelemesi ve taramalara katılımlarını arttırmak için stratejiler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 30.05.2024-30.07.2024 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 40-69 yaş arası 200 kadın hasta dahil edildi. Veriler katılımcı bilgi toplama formu, Geniş Kapsamlı Meme Kanseri Bilgi Testi (GKMKBT) ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı-32 (TSOY-32) Ölçeği kullanılarak toplandı. Analizler için IBM SPSS Statistics 21.0 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although breast cancer is the most common cancer in women worldwide and in Turkey, participation in screening is not at the desired level. In our study, we aimed to examine the effect of breast cancer knowledge levels and health literacy on breast cancer screening behaviours of women aged 40-69 years in order to develop strategies to increase their participation in screening. Materials and Methods: Our study included 200 female patients aged 40-69 years who applied to Haydarpaşa Numune Hospital Family Medicine outpatient clinics between 30.05.2024-30.07.2024. Data were collected using a participant information collection form, the Comprehensive Breast Cancer Knowledge Test (CBCKT) and the Turkish Health Literacy-32 (THL-32) Scale. IBM SPSS Statistics 21.0 was used for analyses.