Ankara'da bir aile sağlığı merkezine başvuran 30-70 yaş arası kadınların kanser taramalarına yönelik tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of women aged 30-70 years who applied to a family heath center in ankara towards cancer screening
  1. Tez No: 728576
  2. Yazar: GAMZE KARATARLA FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Ankara'da bir aile sağlığı merkezine başvuran 30-70 yaş arası kadınların kanser taramalarına yönelik tutum ve davranışlarını ve ilişkili faktörleri değerlendirmek, bu faktörlerin geliştirilmesi ve çözümü ile ilgili önerilerde bulunmaktır. YÖNTEM: Kesitsel tanımlayıcı özelliğe sahip olan çalışmamıza 01.01.2021 – 01.07.2021 tarihleri arasında Keçiören Şehit Hayri Koçak Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 30-70 yaş arası 152 kadın dahil edildi. Katılımcılara kişilerin sosyo demografik özellikleri ve kanser tarama özelliklerini belirleyen 22 soruluk veri toplama formu ve 24 soruluk kanser taramalarına yönelik tutum ölçeği yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı.
Özet (Çeviri)
Attitudes and behaviors of women aged 30-70 years who applied to a family health center in Ankara towards cancer screening AİM: The aim of this study is to evaluate the attitudes and behaviors and related factos of women between the ages of 30-70 who applied to a family health center in Ankara towards cancer screening and to make suggestions about the development and solution of these factors. MATERİALS AND METHODS: Our study, which has a cross-sectional descriptive feature, included 152 women between the ages of 30-70 who applied to Keçiören Ş. Hayri Koçak Family Health Center between 01.01.2021 and 01.07.2021. A 22-question data collection form and an attitude scale of 24 questions, which determine the socio-demographic characteristics and cancer screening characteristics of the participants, were applied to the participants by face-to-face interview method.