Demiryolu manevra lokomotifinin vantilatör ve kompresör sistemindeki hidrolik devrenin optimizasyonu
Optimization of the hydraulic circuitinventilator and compressor system of the railway shunting locomotive
- Tez No: 777870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE SEVİL ERGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hidrolik sistemler günümüz raylı sistem araçlarının sistemlerine de entegre edilmiştir. Bu çalışmada hidrolik enerjinin dizel hidrolik tipi manevra lokomotiflerindeki uyarlamasına değinilmiştir. Dizel hidrolik tipi manevra lokomotiflerinde kullanılan hidrolik gücün amacı dizel motor soğutma suyu soğutma işleminde kullanılan vantilatör ve lokomotif ile birlikte vagonların ihtiyacı olan havanın üretilmesini sağlayacak olan kompresörün ihtiyacı olan mekanik hareketin hidrolik pompa ve motorlar ile sağlanmasıdır. Bu çalışmada Demiryollarına ait bir manevra lokomotifine ait hidrolik pompa ve motorlara ait farklı boru tesisatlarının çap ölçülerinin değişikliğinin performansa etkilerini incelenmiştir. Hidrolik pompa için emiş hattında 1,5 inç basma hattında ise 1 inç, yine aynı pompa için 1 inç emiş hattı ve 3/4 inç basma ve son olarak emiş hattının 1 inç basma hattının ise 1/2 inç ölçüsünde boru çaplarında olacak şekilde ilgili sisteme ait pompa çıkış basıncı ve basma debisi, hidrolik motor giriş-çıkış basınçları ve dönüş hızı çekilen güç ve akım değerleri ölçülerek deney setinde pompa için emme ve basma boruları için optimum çözüm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hydraulic systems are integrated into the systems of today's rail system vehicles. In this study the adaptation of hydraulic energy in diesel hydraulic type shunting locomotives is mentioned. In diesel hydraulic type shunting locomotives, the mechanical movement required by the compressor, which will produce the air needed by the wagons, together with the fan used in the cooling water cooling process of the diesel engine and the locomotive, is to be provided by hydraulic pumps and motors. In this study, the effects of the change in diameter dimensions of the hydraulic pumps and motors of a shunting locomotive belonging to the railways on the performance were investigated. For the hydraulic pump, 1.5 inch in the suction line, 1 inch in the finger-pressing line, 1 inch suction line and 3/4 inch discharge for the same pump, and finally 1 inch of the suction line and 1/2 inch pipe diameters of the discharge line. The optimum solution was found for the suction and discharge pipes for the pump in the experiment set by measuring the pump outlet pressure and discharge flow, hydraulic motor inlet-outlet pressures and rotational speed, power and current values of the system.