Kendiliğinden düşük ile sonuçlanan kromozomal olarak normal veya sayısal anomaliye sahip trofoblastik dokularda, plasentogenezde aktivatör ve inhibitör etkili miRNA'ların ekspresyon seviyelerinin araştırılması
Investigation of expression levels of activator and inhibitor miRNAs in placentogenesis in trophoblastic tissues with chromosomally normal or numerical anomalies that result in spontaneous abortion
  1. Tez No: 777871
  2. Yazar: ELVİN KAZANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YİRMİBEŞ KARAOĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan plasental dokularında farklı ekspresyon düzeyleri olan pek çok mikroRNA (miRNA) tanımlanmıştır. In vitro çalışmalar ile miRNA'ların trofoblast hücre proliferasyonunu, göçünü, invazyonunu ve apoptozunu ve anjiyogenezi düzenlediği gösterilmiştir. Riskli gebeliklerde, plasentada miRNA ekspresyonunda farklılıklar bildirilmiştir. Bu nedenle, miRNA'ların plasentanın normal gelişimi için gerekli olması ve ekspresyon farklılıklarının da hatalı plasentasyon ve riskli gebeliklerle ilişkili olması muhtemeldir. Bu çalışmada spontan abortus etiyolojisine katkı sağlamak amacıyla plasental gelişim üzerine etkileri bilinen beş miRNA'nın ekspresyon düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışma için gerçek fetal karyotipi yansıtan dizomik (XY karyotip) trofoblastik dokular ile sayısal kromozomal anomalili (anöploidi/triploidi) trofoblastik dokular seçilmiştir. Ekspresyon analizi sonucunda spontan abortus materyallerinin tamamında plasenta gelişimi üzerine aktivatör etkili MIR378a-5p, MIR376c ve MIR195 ekspresyonunda azalma, inhibitör etkili MIR34a ve MIR210 ekspresyonunda artış saptanmıştır. İnhibitör etkili MIR34a ekspresyon seviyeleri, dizomik dokular ile karşılaştırıldığında trizomik dokularda daha yüksek oranda bulunmuştur. Ayrıca MIR195 ve MIR34a ekspresyonunda, ileri anne yaşı kaydedilen sitogenetik anomalili trofoblastik dokularda, dizomik dokulara kıyasla artış görülmüştür. Özetle bu tez çalışması, hatalı plasentasyon ve düşük patofizyolojisinde epigenetik bir yaklaşım olarak miRNA eksopresyon anlizlerinin önemini göstermesi açısından değerli olmakla beraber, bu konuda yapılacak farklı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In placental tissues, various numbers of micro RNAs (miRNAs) and different ranges of their expression have been identified. In vitro studies are demonstrated that miRNAs regulate trophoblast cell proliferation, migration, invasion and apoptosis, and angiogenesis. In high-risk pregnancies, different levels of miRNAs expression have been reported. Thus, miRNAs are likely to be essential for normal development of placenta, and differences in miRNA expression are also associated with defective placentation and high-risk pregnancies. In this study, the expression levels of five miRNAs with known effects on placental development had evaluated in order to contribute to the etiology of abortion. For the study, trophoblastic tissues reflecting the true fetal karyotype (disomic XY and aneuploidy/triploidy) were selected. Low level of expression, namely MIR378a-5p, MIR376c, and MIR195 which have activator effect on placental development and high level of expression, namely MIR34a and MIR210 which have inhibitory effect on placental development, had determined in all of the specimens of abortion tissues. Inhibitory MIR34a expression levels were detected in high level in trisomic trophoblastic tissues compared to disomic trophoblastic tissues. In addition, an increase in MIR195 and MIR34a expression levels was observed in trophoblastic tissues with cytogenetic anomalies with advanced maternal age compared to disomic tissues. In sum, this thesis has value to demonstrate the importance of miRNA expression levels in defective placentation and abort pathophysiology as an epigenetic approach, there is a need for more research on this topic.