The impact of foreign direct investment (FDI) and tourism on the profitability of islamic banks: Evidence from Turkey
Doğrudan yabancı yatırım (DYY) ve turizmin İslam bankalarınınkârlılığına etkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 814527
  2. Yazar: RAYAN CİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHABEER KHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Daha önce yapılan bazı çalışmalar gözden geçirildikten sonra, turizmin ve doğrudan yabancı yatırımın Türkiye'deki İslami bankaların kârları üzerindeki etkisinin yeterince ele alınmadığı belirlendi. Buna ek olarak, turizm ve doğrudan yabancı yatırım bir ülkenin toplam gelir kaynağının önemli bir bölümünü oluşturduğundan, konunun önemi ve ulaşmak istediği amaç nedeniyle daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir. Söz konusu etkinin niteliğini tespit etmek ve konunun sadece ekonomik yönüne değil, aynı zamanda ekonomik yönüne de fayda sağlayacak bazı çözümler önermeye çalışmak için söz konusu çalışmanın yürütülmesi Türkiye ekonomisi açısından önemlidir. edebî boyutunu geliştirmektir. Bu çalışma, bu iki fon kaynağının kullanımına ilişkin bazı ipuçları sağlamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, doğrudan yabancı yatırım ve turizmin Türk İslami bankalarının karlılığını nasıl etkilediğine bakmaktır. Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren altı İslami bankadan üçünün verileri, 2009-2020 dönemi için statik ve dinamik panel genelleştirilmiş momentler (GMM) tahmin yaklaşımları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, doğrudan yabancı yatırımın İslami bankaların kârlılığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, turizmin ise İslami bankaların kârına olumsuz katkıda bulunduğunu göstermektedir. Çalışma, hükümetin finansal gelişmeyi artırmak için doğrudan yabancı yatırımları ve turizmi artırmaya odaklanması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
After reviewing some earlier studies, it was determined that the impact of tourism and foreign direct investment on the profits of Islamic banks in Turkey has not been adequately addressed. In addition to this, because tourism and foreign direct investment constitute a significant portion of a country's overall source of revenue, it was determined that this topic warranted further investigation because of the importance of the topic and the objective that it sought to accomplish. For the sake of the Turkish economy, it is important to carry out the aforementioned study in order to ascertain the nature of the aforementioned effect and to make an effort to propose some solutions that not only benefit the economic aspect of the topic at hand but also enhance its literary dimension. This study provided some tips regarding the utilization of these two sources of funds. The main objective of this study is to look at how foreign direct investment and tourism affect the profitability of Turkish Islamic banks. The data of three out of six Islamic banks operating in the Turkish banking industry is analysed using static and dynamic panel generalized methods of moments (GMM) estimate approaches for the period 2009-2020. The study indicates that foreign direct investment has a beneficial impact on the profitability of Islamic banks, whereas tourism contributes negatively to the profit of the Islamic financial institutions . The study recommends that the government need to focus on enhancing FDI and tourism to boost financial development.