Konaklama işletmeleri için uluslararasılaşma yolları ve uluslararasılaşma yolu olarak doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının türkiye'deki gelişimine yönelik bir inceleme
An analysis for the international courses and the accomodation enterprises directly oriented to the development of the foreign capital investments in Turkey
- Tez No: 187674
 - Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ÜNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı sermayeyatırımları ile başta konaklama olmak üzere turizm sektörüne yapılan doğrudanyatırımlar arasındaki ilişkiyi bir bütün olarak ortaya koymaktır. Buna bağlı olarak,turizm sektörünün ülke ekonomisindeki önemi ve Türkiye için nasıl bir gelecek vaatettiğinin ortaya konulmasıdır.Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülke ekonomisi için önemi de elealınan bir diğer konudur.Çalışmada ortaya konulan verilere bakarak, turizm sektörünün ülkeekonomisi içindeki payı nispi olarak büyüme eğilimindedir. Bu eğilimingerçekleşmesi için yapılması gerekli bazı temel düşünceler de sonuç kısmında ifadeedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to bring up the relation between the direct foreigninvestments to Turkey and direct investments to tourism sector, especially toaccommodation, as a whole. Depending on this, to bring up the importance of thetourism sector on national economy and the future promise for Turkey.The importance of the direct foreign investments for the national economyis another topic.By looking at the data brought up during the study, share of the tourismsector in national economy tends to relatively increase. Some main ideas that shouldbe realized in order to support this tendency are stated in the results part.