Dalma erozyon ile işlenen ınconel malzemelerde yüzey geometrisi ve işleme parametrelerinin yüzey kalitesi üzerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the surface geometry and processing parameters on the surface quality of inconel materials manufactured by electro discharge machining
  1. Tez No: 777907
  2. Yazar: YUSUF IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMİK TAYLAN DAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Inconel 718 malzemenin dalma erozyon ile kare ve silindirik geometrili delik formu işlemleri yapılarak, işleme parametrelerinin yüzey kalitesine etkileri ve daha iyi yüzey kalitesine ulaşmak amaçlanmıştır. Havacılık endüstrisinde kullanım alanları artmakta olan Inconel 718 malzemenin tok ve sert özellikleri talaşlı imalat ile üretim sürecinde takım sarfiyatının artmasına neden olmaktadır. Dalma erozyon ile işlenen Inconel 718 malzemelerin yüzey kalitesi incelenerek oluşan yüzey pürüzlülüğünün işleme parametreleri arasında ilişkisi incelenmiştir. Değişken dalma erozyon parametreleri olarak; Darbe süresi (Ton), bekleme süresi (Toff) ve servo (kontrol voltajı), sabit olarak elektrot cinsi alınmıştır. Dalma erozyonda 8 mm çapında bakır elektrot ve 5x5 mm kare bakır elektrot kullanılmıştır. Deneyler sonucunda numunelerin yüzeyleri (SEM) elektron mikroskobunda incelenmiştir. Sonuç olarak, farklı geometrik şekiller dalma erozyon işlemleri sonucunda oluşan yüzeylerdeki değişimler işlem parametrelerine bağlı olarak değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to obtain better surface quality and the effects of machining parameters on the surface quality by performing the Electro Discharge Machining (EDM) for square and cylindrical hole form processes of Inconel 718 material. Due to the tough and hard properties of the material, Inconel 718, whose usage areas are increasing in the aviation industry, causes an increase in tool consumption in the production process with machining. By examining the surface quality of Inconel 718 materials processed by sinking erosion, the relationship between the resulting surface roughness and processing parameters was investigated. As variable sinking erosion parameters; Pulse time (Ton), dwell time (Toff) and servo (control voltage) were taken. The type of electrode was taken as a constant parameter. 8 mm diameter copper electrode and 5x5 mm square electrode were used in sinking erosion. As a result of the experiments, the surfaces of the samples were examined by using the scanning electron microscope (SEM). As a result, the changes in the surfaces formed as a result of different geometric shapes and sinking erosion processes are evaluated and discussed depending on the process parameters.