Kanser hastalarının geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını kullanım durumları ve etkileyen faktörler
Usage of traditional and complementary medicine practices by cancer patients and affecting factors
- Tez No: 777913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kanser günümüzün önde gelen halk sağlığı sorunlarındandır. Dünyada ve Türkiye'de Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamaları kullanımı kanser hastalarında giderek yaygınlaşmaktadır. Bu araştırmada kanser hastalarının sosyodemografik özellikleri, GETAT uygulamalarını kullanım durumları ve etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Servisi ve Onkoloji Gündüz Tedavi Ünitesi'nde tedavi gören 407 kanser hastasında yapılmıştır. Katılımcılara içerisinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği (GTTTÖ)'nin de yer aldığı anket yüz yüze anket tekniği ile uygulanmıştır. Araştırmanın saha çalışması Temmuz-Eylül 2021 ayları arasında yapılmıştır. İstatistiksel analiz için Statistical Package for Social Sciences 22.0 programı kullanılmıştır. Çalışmada tanımlayıcı istatistikler frekans (n), yüzde (%), Ortalama±Standart sapma (Ort±SS) değerleri ile gösterilmiştir. Gruplar arası kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare analizi (Pearson Chi-Square) uygulanmıştır. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin normal dağılmadığı değerlendirilmiş olup, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Bonferroni testi, Spearman korelasyon testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading public health problems today. The use of Traditional and Complementary Medicine (TCM) applications in the world and in Turkey is becoming increasingly common in cancer patients. In this study, it was aimed to determine the sociodemographic characteristics of cancer patients, their use of TCM applications and the factors affecting them. This descriptive and cross-sectional study was conducted in 407 cancer patients treated in Fırat University Faculty of Medicine Oncology Service and Oncology Day Treatment Unit. The questionnaire, which also included the Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale (CACMAS), was applied to the participants by face-to-face survey technique. The study was carried out between July and September 2021. Statistical Package for Social Sciences 22.0 program was used for statistical analysis. Descriptive statistics in the study were shown as frequency (n), percent (%), Mean±Standard deviation (Mean±Ss). Chi-square analysis (Pearson Chi-Square) was used to compare categorical variables between groups. It was evaluated that the data were not normally distributed with the Kolmogorov Smirnov test, and Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, Bonferroni test, Spearman correlation test were used.