Palyatif bakım servislerinde çalışan sağlık çalışanlarının geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına bakışı
Perspective of health care professionals working in palliative care services on traditional and complementary medicine practices
  1. Tez No: 857997
  2. Yazar: İNCİ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÜÇÜKKENDİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hasta ve ailesi için en üst düzeyde yaşam kalitesi sağlamayı amaçlayan palyatif bakım, ilk zamanlarda kanser hastaları için yaşam sonu bakımına odaklanmıştı. Günümüzde ise kanser hastalarının yanı sıra demans, son dönem böbrek hastalığı, kalp yetmezliği ve diğer kronik hastalıklar gibi diğer sağlık sorunları olan hastaları da desteklemektedir. İlerlemiş hastalığı olan bireylerde görülen semptomları (ağrı, depresyon gibi) gidermede palyatif bakım servisinde görev yapan sağlık personellerinin zorlandığı bildirilmektedir. Bu semptomların azaltılması veya giderilmesinde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışma; palyatif bakım servislerinde çalışan sağlık çalışanlarının geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına bakışını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte yapılan bu çalışma25.03.2021-25.03.2022 tarihleri arasında palyatif bakım servislerinde çalışan 200 sağlık personeli ile yapılmıştır. VerilerGoogle Docs üzerinden;araştırmacılar tarafından oluşturulan Veri Toplama Formu ve Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kuruldan ve kurumlardan gerekli izinler alınmıştır. Veriler SPSS 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kategorik veriler sayı ve yüzde olarak gösterilmiştir. Normal dağılıma sahip olmayan iki bağımsız verinin karşılaştırılmasında“Mann-Whitney U testi”kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan üç ve üzeri bağımsız verinin karşılaştırılmasında“Kruskal Wallis- H testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Palliative care, which aims to provide the highest level of quality of life for the patient and their family, initially focused on end-of-life care for cancer patients. Today, it supports cancer patients as well as patients with other health problems such as dementia, end-stage renal disease, heart failure, and other chronic diseases. It is reported that healthcare personnel working in palliative care services have difficulty in relieving symptoms (such as pain and depression) seen in individuals with advanced disease. Traditional and complementary medicine practices are a method used to reduce or eliminate these symptoms. This work; was conducted to evaluate the views of healthcare professionals working in palliative care services on traditional and complementary medicine practices. This cross-sectional study was conducted with 200 healthcare personnel working in palliative care services between 25.03.2021-25.03.2022 data via Google Docs; It was collected with the Data Collection Form created by the researchers and the Attitude Scale towards Holistic Complementary and Alternative Medicine. Necessary permissions were obtained from the ethics committee and institutions to conduct the research. Data were analyzed using the SPSS 23 program. Categorical data are shown as numbers and percentages.“Mann-Whitney U test”was used to compare two independent data that did not have a normal distribution.“Kruskal Wallis-H test”was used to compare three or more independent data that did not have a normal distribution.