Narcissistic personality disorders in the nineteenth century English novel (Frankenstein, Wuthering Heights, The Mill On The Floss)
Ondokuzuncu yüzyıl İngiliz romanında narsisistik kişilik bozuklukları (Frankenstein, Wuthering Heights, The Mill On The Floss)
- Tez No: 257923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERAH İNCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde Ondokuzuncu Yüzyıl İngiliz romanında psikiyatrik bakış açısı ve DSM ?IV ? TR tanı kriterleri kullanılarak Narsisistik Kişilik Bozukluğuna sahip karakterleri göstermek amaçlanmıştır. Bunu yaparken, üç adet roman analiz edilmiştir.Giriş bölümü dört kısımdan oluşmaktadır. Giriş bölümünün birinci kısmında, DSM-IV-TR tanı kriterleri kullanılarak, Narsisistik Kişilik Bozukluğu açıklanmıştır. İkinci kısımda, tezde sıklıkla kullanılan terimlerin açıklamalarına yer verilmiştir. Üçüncü kısımda ise narsisistik kişilik ile ilgili ana teoriler verilmiştir. Dördüncü ve son kısımda, bu çalışmanın amacı belirtilmiştir.Bölüm I'in ana teması narsisizm, psikoanaliz, edebiyat ve eleştiri arasındaki ilişkidir. Burada amaç, `narsisizm' ile `okuma', `yazma' ve `eleştiri' eylemlerinin birbirleri ile çok yakın ilişkili olduklarını göstermektir.Romanların analizi Bölüm II'de yapılmıştır. Frankenstein romanının incelenmesinde, empati eksikliği temel alınmıştır. Wuthering Heights romanı Obje İlişkileri Kuramı'na göre incelenmiştir. Buna ek olarak, anne figürünün önemi vurgulanmıştır. The Mill on the Floss romanında ise kitabın ana kahramanı Maggie Tulliver'in, kendisini kabullenemeyen annesi ve sınırlayıcı toplum nedeniyle oluşan narsisistik öfkesi ele alınmıştır.Sonuç bölümünde, anne ve çocuk arasındaki sağlıklı ilişkinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to demonstrate the examples of characters that have narcissistic personality disorder in the Nineteenth-Century English novel by analyzing three novels with a view of psychiatry and DSM ? IV ? TR Diagnostic Criteria.The Introduction consists of four parts. In the first part of the Introduction, `Narcissistic Personality Disorder? is explained by using DSM-IV-TR diagnostic criteria. In the second part, some basic terms that are frequently used throughout the thesis are given. The third part of the Introduction is about some major theories on narcissistic personality. In the final part, the objective of the study is explained.In Chapter I, the main theme is the relationship between narcissism, psychoanalysis, literature and criticism. Here, the aim is to show that `narcissism? and the acts of `reading?, `writing?, and `criticism? are closely related.Textual analyses of the novels are given in Chapter II. The focus point of Frankenstein is lack of empathy. Wuthering Heights is examined according to the Object Relations Theory. In addition to this, the importance of mother figure is highlighted. In The Mill on the Floss, Maggie Tulliver?s narcissistic rage due to the rejecting mother and restrictive society is shown.In the Conclusion part, the importance of the healthy relationship between mother and child is emphasized.