Beslenme bozukluğunun serum triptofan-kinürenin yolağı metabolit düzeylerine etkisi
Effect of nutritional disorder on serum tryptophan-kynurenine pathway metabolite levels
  1. Tez No: 778002
  2. Yazar: ASLI PARLAKÇEREZ ERDİRİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜMEYRA YERLİKAYA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmadaki amacımız beslenme bozukluğunun inflamasyon ile ilişkili yeni bir yolak olan triptofan-kinürenin yolağı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu çalışma 18-65 yaşları arasında BKİ'si 25-30 arasında (Grup 1) 54 katılımcı, BKİ'si 18'in altında (Grup 2) 31 katılımcı, BKİ'si 30'un üstünde (Grup 3)74 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Triptofan yolağı metabolitleri düzeylerinin analizi için rutin biyokimya laboratuvarımızda bulunan LC-MS/MS (tandem kütle spektrometrisi) cihazında halihazırda kurulu olan yöntemlerin linearite çalışması yapılarak yöntem verifikasyonu sağlanmış olup düzeyleri tespit edilmiştir. Yaptığımız çalışmada, Grup 1'e göre hem Grup 2 hem de Grup 3'te serum kinürenin düzeylerinin ve Kinürenin/Triptofan oranının arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to evaluate the effect of malnutrition on the tryptophan-kynurenine pathway, which is a new pathway associated with inflammation. This study was conducted on 54 participants between the ages of 18-65 with a BMI of 25-30 (Group 1), 31 participants with a BMI below 18 (Group 2), and 74 participants with a BMI above 30 (Group 3). . For the analysis of tryptophan pathway metabolites levels, the linearity study of the methods currently installed in the LC-MS/MS (tandem mass spectrometry) device in our routine biochemistry laboratory was performed, and the method verification was ensured and the levels were determined. In our study, it was found that serum kynurenine levels and kynurenine/tryptophan ratio increased in both Group 2 and Group 3 compared to Group 1.