Yeme bozukluklarında oksidatif stresin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 778001
  2. Yazar: EMİNE ESRA SONGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜMEYRA YERLİKAYA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada yeme bozukluğu tanısı almış olan kadın bireyler sağlıklı kadınlar ile kıyaslandığında oksidatif stres ile ilişkili olduğu bilinen iskemi modifiye albümin (IMA), prolidaz, total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS) seviyelerinin nasıl değiştiğini araştırmayı amaçladık. Çalışma, BKI=18-25 kg/m2 aralığında olan (Grup 1) 53 kadın, BKI30 kg/m2'nin üzeri (Grup 3) 66 kadın birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların oksidatif stres değerlendirilmesi kapsamında; oksidatif stres göstergelerinin değerlendirilmesi için, IMA ve prolidaz için spektrofotometre (Perkin Elmer Lambda 25 UV/Vis, US), TAS, TOS için ELISA ( Enzyme Linked Immunosorbent Assay) tekniği kullanılarak ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate how ischemia modified albumin (IMA), prolidase, total oxidant level (TOS), and total antioxidant level (TAS) levels, which are known to be associated with oxidative stress, change when female individuals diagnosed with eating disorders are compared with healthy females. The study was carried out on BMI= 18-25 kg/m2 in the range (Group 1) 53 women, under BMI 30 kg/m2 (Group 3) 66 women. In order to evaluate the oxidative stress indicators of the participants within the scope of oxidative stress assessment, measurements were made using spectrophotometer for IMA and prolidase, TAS, and ELISA for TOS.