Ferulik asit içeren niozomların insan fibroblast hücrelerinde ultraviyole ve fotoyaşlanma koruyucu etkilerinin belirlenmesi
Determination of ultraviolet and photoaging protective effects of ferulic acid containing niosomes on human fibroblast cells
  1. Tez No: 778056
  2. Yazar: ESMANUR MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH CENGİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM DEMİR DORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ferulik asit (FA) buğdayın kepek fraksiyonunda oldukça yüksek düzeylerde bulunan, ekonomik açıdan oldukça ucuz, kolay bulunabilen ve kimyasal yöntemlerle ekstrakte edilerek saflaştırılabilen bir bitkisel sekonder metabolittir. FA düşük toksisite düzeyi; antienflamatuvar, antioksidan, antibakteriyel ve antikanser etkileri gibi birçok fizyolojik fonksiyonu nedeniyle son yıllarda ilaç endüstrisinde oldukça popüler bir hammadde haline gelmiştir. Gıda, kozmetik ve ilaç endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Matriks Metallo Proteinaz (MMP) kullanılarak yapılan çalışmalarda fotoyaşlanma mekanizmasında aktif rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada ferulik asitin uygun niozom teknolojisi kullanılarak; Ultraviyole (UV) ve fotoyaşlanma koruyucu etkisi ile kullanım veriminin yükseltilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Polisorbat 60 ve Tween 60 gibi sürfaktanlar kullanılarak ince film hidrasyon yöntemi (TFH) ile niozomların tasarlanması, karakterizasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve insan fibroblast Bj hücrelerinde; sitotoksisite, MMP-2 inhibisyonu ve UV koruyucu etkileri gösterilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; araştırma kapsamındaki tüm ferulik asit içeren niozomların boyut aralığının 100-200 nm arasında olduğu ve enkapsüle veriminin en çok %42,73' e kadar çıkabildiği belirlenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda buğday kepeğinde yüksek düzeyde bulunan ferulik asitin uygun niozomlar içinde taşınması yoluyla ultraviyole ve fotoyaşlanma koruyucu özelliklere sahip etkili ve yenilikçi bir madde olduğu gösterilmiştir. Tez çalışması kapsamında son zamanlarda özellikle kozmesötik sektöründe popüler hale gelen niozom teknolojisi kullanılarak, düşük maliyetli hammaddelerin etkili ürünlere dönüştürülmesi çalışmalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ferulic acid (FA) is a secondary plant metabolite that is abundant in wheat bran, is readily available, inexpensive, and can be refined using chemical extraction. FA low level of toxicity; It has recently grown to be a very prominent raw material in the pharmaceutical sector due to its multiple physiological functions, including its anti-inflammatory, antioxidant, antibacterial, and anticancer actions. The culinary, cosmetics, and pharmaceutical industries all use it extensively. In addition, research using Matrix Metallo Proteinase has demonstrated that it actively contributes to the photoaging mechanism (MMP). In this study, it is intended to boost the effectiveness of usage along with the ultraviolet (UV) and photoaging preventive impact by employing the proper niosome technology of ferulic acid. In order to do this, niosomes were designed utilizing the thin film hydration method (TFH), characterisation tests were carried out in human fibroblast Bj cells, and cytotoxicity, MMP-2 inhibition, and UV protection properties were shown. The results show that the size range of all ferulic acid-containing niosomes within the research's purview is between 100 and 200 nm, and the maximum encapsulation effectiveness is 42.73%. Through its transport in the appropriate niosomes, ferulic acid, which is abundant in wheat bran, has been demonstrated in these investigations to be an efficient and novel chemical with ultraviolet and photoaging protective characteristics. Within the parameters of the thesis, it is anticipated to contribute to the studies on the use of niosome technology, which has recently gained popularity, particularly in the cosmeceutical industry, to transform inexpensive raw materials into effective products.