Ludwıg Van Beethoven'ın Fıdelıo operasının ideolojik içeriğinin incelenmesi
Analysis of the ideological content of Ludwig Van Beethoven's Fidelio opera
  1. Tez No: 778057
  2. Yazar: MİNE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT KAMERHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tüm dünyada meydana gelen ideolojik değişim ve gelişmeler her dal için ayrı şekilde etkileşim göstermiştir. Sanat da diğer dallar gibi bu değişime tepki göstererek yenilenme ve değişme yoluna girmiştir. Bir takım siyasi olayların sonucundaki etkiler yüzyıllar boyunca sürmüş ve yenilenme yoluna girerken her alana dokunmuştur. Opera sanatı da farklı ideolojik nedenlerden etkilenerek sanatta kendini ortaya koymuştur. Bu çalışma da ideolojik açıdan, 18. yüzyıl Aydınlanma Çağıyla birlikte sonrasında gelişen Fransız devrimi siyasi olaylarının ve hümanizmin Beethoven'ın ilk ve tek operası olan Fidelio operasındaki yeri incelenerek analizi yapılmıştır. Araştırmada ilk olarak 18. yüzyıl aydınlanması ve öncesindeki ideolojik unsurlar belirlenmiş olup, toplum ve sanat için ne derece de etkisi olduğu ele alınmıştır. Bu etkinin ilk olarak Beethoven üzerindeki önemi araştırılmış daha sonra Beethoven'ın dönemindeki ideolojik unsurlar araştırılmıştır. Bu ideolojik unsurlarla birlikte müzikteki değişim ve gelişimler incelenerek Beethoven açısından önemi ele alınmıştır. Fidelio operası bu ideolojik unsurlarla birlikte detaylı bir şekilde incelenerek analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda tarihteki çoğu ideolojilerin toplumu ve sanatçıları etkileyerek bir farkındalık oluşturduğu ve bu farkındalık sonucunda tarihsel süreçte sanatçıların, eserlerinde yaşanmış olan siyasi olayları yansıtarak toplum üzerindeki farkındalığı arttırmak amacıyla yapılmış olan eserlerden günümüzde hala büyük bir ilgiyle izlenen Fidelio, Mozart'ın operaları gibi birçok operalarla birlikte bu varsayımı kanıtlamış olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ideological changes and developments occurring all over the world have interacted differently for each branch. Art, like other branches, reacted to this change and entered the path of renewal and change. The effects as a result of a number of political events have lasted for centuries and have touched every area while entering the path of renewal. The art of opera was also influenced by different ideological reasons and revealed itself in art. In this study, the place of humanism and the political events of the French Revolution, which developed after the 18th century enlightenment period, in the first and only opera of Beethoven, Fidelio opera, was examined and analyzed from an ideological point of view. In the research, first of all, the ideological elements of the 18th century enlightenment and before were determined, and the extent of their impact on society and art was discussed. The importance of this effect on Beethoven was first investigated, and then the ideological reasons in Beethoven's period were investigated. Along with these ideological reasons, the changes and developments in music were examined and their importance for Beethoven was discussed. The ideological elements in the opera were examined by establishing a connection with these ideological reasons, which were investigated in terms of the Fidelio opera that Beethoven composed during his period. As a result of the research, most of the ideological reasons in history created awareness by affecting the society and the artists, and as a result of this awareness, the works that were made to increase the awareness on the society by reflecting the political events that took place in the artists' own works of art throughout history, and as a result of this awareness, this is the case with many operas such as Fidelio and Mozart operas, which are still in operas today. It was concluded that the hypothesis was proved