Piridin-2,5-dikarboksilat anyonu içeren Zirkonyum metal-organik kafes yapıların sentezi, karakterizasyonu ve bazı uygulamaları
Synthesis, characterization, and some applications of Zirconium metal-organic frameworks containing Pyridine-2,5-dicarboxylate anion
- Tez No: 878235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Metal-organik kafes yapılar (MOF) ve uygulamaları üzerine yapılan çalışmalar büyük ilgi çekmekte ve umut vadetmektedir. Bu tez çalışmasında ilk olarak piridin-2-5-dikarboksilik asit (H2PDC) ve ZrOCl2.8H2O kullanılarak UiO-66-PDC metal-organik kafes yapı hazırlandı ve sentez sonrası gümüş ile metallendirilerek UiO-66-PDC-Ag ve gümüş nanoparçacık içeren UiO-66-PDC-AgNP kafes yapılarına dönüştürüldü. Ayrıca kobalt, nikel, bakır ve çinko metal tuzları kullanılarak UiO-66-PDC-Co, UiO-66-PDC-Ni, UiO-66-PDC-Cu ve UiO-66-PDC-Zn kafes yapılar hazırlandı ve karakterize edildi. Yüzey alanları ve gözeneklilik özellikleri belirlendi. Hazırlanan UiO-66-PDC, UiO-66-PDC-Ag ve UiO-66-PDC-AgNP metal-organik kafes yapıların silisyum temelli güneş pillerinde yansıma önleyici katman özellikleri araştırıldı. Aynı zamanda Co, Ni, Cu ve Zn içeren metal-organik kafes yapıların ferulik asitin vaniline dönüşümündeki katalitik aktiviteleri test edildi.
Özet (Çeviri)
Studies on metal-organic frameworks (MOFs) and their applications attract great attention and are promising. For this thesis, firstly, UiO-66-PDC metal-organic framework was prepared using pyridine-2-5-dicarboxylic acid (H2PDC) and zirconium oxychloride (ZrOCl2.8H2O) metal salt, and after the synthesis, they were metalized whith silver and transformed to UiO-66-PDC-Ag, UiO-66-PDC-AgNP. Additionally UiO-66-PDC-Co, UiO-66-PDC-Ni, UiO-66-PDC-Cu and UiO-66-PDC-Zn metal-organic frameworks were prepared using cobalt, nickel, copper, and zinc metal salts and characterized. Surface areas and porosity properties were determined. The anti-reflection layer properties of the prepared UiO-66-PDC, UiO-66-PDC-Ag, and UiO-66-PDC-AgNP metal-organic frameworks in silicon-based solar cells were investigated. At the same time, the catalytic activities of the metal-organic frameworks containing Co, Ni, Cu and Zn for the conversion of ferulic acid to vanillin were tested.